İTÜ'de 'yemek' eylemi

İTÜ'de 'yemek' eylemi
İTÜ'de 'yemek' eylemi
Eğitim-Sen üyesi bir grup, İTÜ'de görevli idari ve akademik personelin yemek ücretlerine zam yapılmasına tepki gösterdi.

İSTANBUL - Eğitim -Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi üyesi bir grup, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’nde görevli idari ve akademik personelin yemek ücretlerine zam yapılmasını protesto etti. ’Porselen zammını ve ayrımcılığı kabul etmiyoruz’ yazılı pankart açan ve ’Tabağıma dokunma’, ’Yüzde 100 yemek zammı derhal geri alınsın’ şeklinde slogan atan yaklaşık 30 kişilik grup, İTÜ’nün Maçka, Gümüşsuyu ve Taşkışla yerleşkelerindeki yemekhanelerdeki yemek ücretlerine yapılan zamma tepki gösterdi. Yemek ücretlerinin rektörlük tarafından yapılan zamla 2 TL’den 4 TL’ye çıkarılmasına karşı çıkan grup İTÜ Taşkışla Yerleşkesi önünde basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklamasını Eğitim-Sen İstanbul Üniversiteler Şube Yöneticisi Arzu Acar okudu.

’HUKUKSUZ ZAMMIN GERİ ALINMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ’
Açıklamada şu ifadelere yer verildi, "İTÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın 15.03.2013 tarihi ve 76 sayılı yazısı ile akademik ve idari personelin ortak kullandığı Maçka, Gümüşsuyu ve Taşkışla yerleşkelerindeki yemekhanelerde sunumun porselen tabakta yapılması gerekçe gösterilerek yemek ücretinin yüzde 100 zamla 2 TL’den 4 TL’ye çıkarıldığı, 2 TL’den yemek yemeye devam etmek isteyen çalışanların öğrenci yemekhanesinden faydalanabileceği duyurulmuştur. Bu uygulama nedeniyle şehir kampüslerinde görev yapan İTÜ çalışanları büyük mağduriyet yaşamaktadır. Bu duruma tepki gösteren İTÜ çalışanları 18.03.2013 tarihinden bu yana yemekhane boykotu yapmaktadır. Bu süreçte sendikamızın uygulamanın geri alınması yönündeki talebi İTÜ Rektörlüğü tarafından geri çevrilmiştir. İTÜ emekçilerinin ve öğrencilerinin yemek hizmetlerine ilişkin sorunlarının bir bölüm olarak ele alınması ve çalışanlar ile onların temsilcileri sendikalarla çözüm üretilmesi gerekirsen, bu şekilde tepeden inme kararlar alınmasını anti demokradik otoriter yönetim anlayışını reddediyoruz ve kınıyoruz. Hukuksuz bir uygulama olan yemek zammı geri alınana kadar mücadelemizi sürdüreceğimizin İTÜ çalışanları ve kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz."
Grup, basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı. (Enver ALAS/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112778211277822

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  beleşe alışmak - osi1453

  Dışarda bir tas çorbanın bile 4 liradan fazla olduğu düşünülürse 3 tabak yemeğin 4 lira olması çok normal. Kaldı ki maliyet hesabı bile yapsan yine abartı değil. Bugüne kadar beleşe alışmış arkadaşlar. Bende çalışan biri olarak öğle yemeğim için 5 lira veriyorum. Beğenmeyip istemiyorsanız, gider bir lokantaya 15 liraya doyurursunuz karnınızı.

  İTÜ Yemekhaneleri - asimetrik psikolojik harekat uzmanı

  İTÜ'de öğrenci ve öğretim üyelerinin aynı masalarda oturarak tabldottan yemeklerini yedikleri nezih yerlerdir. Defalarca kendi bölümümden ya da diğer fakültelerden hocalarla aynı masada yemek yedim. Hiçbiri de öğrenci yemekhanesinde yemekten gocunmuyordu. Bu eylemi yapan arkadaşlar öğrencilerle aynı masada yemekten gocunuyor galiba. Bu akademik ve idari üniversite çalışanları bir şey yapacaksa, İstanbul Üniversitesi'nde öğrencilere uygulanan hapishane düzenli yemekhaneyi protesto etsinler. O öğrencilerle aynı masada yemeye erinen İÜ personelini, kendilerini eleştirsinler.