İTÜpSAT1 bugün uzaya fırlatılıyor

İTÜpSAT1 bugün uzaya fırlatılıyor
İTÜpSAT1 bugün uzaya fırlatılıyor

Hindistan roketi, 1 kilo ağırlığındaki uyduyu yörüngesine gönderecek. Fotoğraflar: aa

İSTANBUL - Üç yıldan beri üzerinde çalışılan Türkiye’nin ilk küp uydusu, bugün fırlatılıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölümü tarafından Türkiye’de üretilen ‘İTÜpSAT1’, bugün Hindistan’dan uzaya yollanacak. 10X10X10 santimetre ebatında, yaklaşık 1 kilogram ağırlığındaki uydu yerden 720 kilometre ötedeki yörüngesinde dönerken yerkürenin kıtasal fotoğraflarını çekerek yollayacak.
İTÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre küp uydu bugün Türkiye saatiyle 09.16’da Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu (ISRO) tarafından PSLV C-14 roketi ile yörüngesine yerleştirilecek. İTÜpSAT1, dünyayı yaklaşık 90 dakikada bir dönecek.
İTÜ Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, “İTÜpSAT1 bir VGA kameraya ek olarak sıcaklık, ivmelenme ve manyetik alan ölçümü yapan duyargalara sahip. Yer yüzeyinden 720 kilometre mesafeye yerleştirilecek olan İTÜpSAT1, dünyamızın kıtasal ölçekte resimlerini çekerek İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde proje ekibi tarafından kurulan yer istasyonuna iletecek. Sıcaklık, ivmelenme ve diğer bilgiler de düzenli olarak aktarılacak” dedi. (aa)