İÜ Senatosu istifasını geri çekti

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü görevinden alınan Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'na destek amacıyla istifa eden İÜ Senatosu ve Yönetim Kurulu üyeleri, Alemdaroğlu'nun devreye girmesi sonucu istifa kararını geri aldı.

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü görevinden alınan Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'na destek amacıyla istifa eden İÜ Senatosu ve Yönetim Kurulu üyeleri, Alemdaroğlu'nun devreye girmesi sonucu istifa kararını geri aldı.
17 fakülte dekanı, üç yönetim kurulu üyesi, bir Üniversiteler arası Kurul üyesi, 17 senatör, 13 yüksekokul ve 12 enstitü müdüründen oluşan senato ve yönetim kurulu üyeleri, YÖK'ün 3 Eylül tarihli kararının onaylanması durumunda görevi bırakacaklarını açıklamış, Cumhurbaşkanı'nın Alemdaroğlu'nu görevden almasının ardından da önceki gün istifalarını vermişti. Bunun üzerine devreye giren Alemdaroğlu, "Vekil Rektör Prof. Dr. Tankut Centel, dekanların göreve devam etmesini istedi. Ben de arkadaşlarımdan istifalarını geri almalarını rica ettim. Onlar da olumlu yanıt verdi" dedi. Alemdaroğlu, pazartesi günü enstitü ve yüksekokul müdürleriyle görüşeceğini belirtti.
Alemdaroğlu'nun görevden alınmasına ilişkin açıklama yapan YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç, bunun hukuki bir konu olduğunu, ideolojik boyutu bulunmadığını söyledi.