İÜ'de rektörlük heyecanı

İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ) rektörlük seçimi dün yapıldı.

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ) rektörlük seçimi dün yapıldı. Yaklaşık 2 bin 350 öğretim üyesinin oy kullandığı seçimde Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Prof. Dr. Kemal Parlak ve Prof. Dr. Dinçer Uçak adaylıklarını açıklamıştı.
Seçimde ayrıca Prof. Dr. Emin Darendeliler, Prof. Dr. Atilla Ökten, Prof. Dr. Türkan Saylan, Prof. Dr. Nafi Oruç, Prof. Dr. Aydın Barlas, Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya ve Prof. Dr. Turgut Ulutin için de oy kullanıldı. Yapılan oy sayımı sonucunda adaylardan Prof. Alemdaroğlu 1268 oyla birinci, Prof. Parlak ise 886 oyla ikinci sırada yer aldı.
En yüksek oy sıralamasına göre altı adayın isimleri bugün YÖK'e gönderilecek. YÖK de, 13 Aralık'ta yapacağı genel kurul toplantısında sayıyı üçe indirecek ve bu listeyi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e iletecek. Sezer, gönderilen listeden istediği bir ismi İstanbul Üniversitesi'nin yeni rektörü olarak belirleyecek.
Yeni rektör, 110 milyon dolarlık bütçe, 60 bin öğrenci, 2 bin 350 öğretim üyesi, 17 fakülte, 11 yüksekokul ve sekiz enstitüden sorumlu olacak. İÜ'de seçim hazırlıklarına sabahın erken saatlerinden itibaren başlandı.
Rektör adaylarının belirlenmesine ilişkin usul ve esaslara bağlı yönetmelik gereği, 1176 oy olarak belirlenen salt çoğunluğun sağlandığını belirten Alemdaroğlu,
"Toplantıyı açıyorum. Sonucun üniversitemize ve ülkemize yararlar sağlamasını diliyorum" diyerek oylamayı başlattı.