İÜ'de seçim kulisleri yoğun

İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ) 7 Ocak Cuma günü yapılacak seçim için rektör adayları, e-mail, broşür gibi yollarla öğretim üyelerine ulaşmaya çalışıyor, projelerini anlatıyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ) 7 Ocak Cuma günü yapılacak seçim için rektör adayları, e-mail, broşür gibi yollarla öğretim üyelerine ulaşmaya çalışıyor, projelerini anlatıyor. Rektörvekili Prof. Dr. Tankut Centel'in ise YÖK tarafından istenmediği gerekçesiyle aday olmadığı iddia ediliyor.
Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu 22 Eylül 2004'te rektörlükten alınınca, yerine vekaleten Centel getirilmişti. Oy kullanacak 2 bin 400 öğretim üyesinin yüzde 52'si tıp fakültesinden. Sekiz adaydan da dördü tıpçı. Adaylar, eski Çapa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Erzengin, Çapa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mesut Parlak, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim
üyeleri Prof. Dr. Hasan Yazıcı ve Prof. Dr. Seyfettin Uludağ, İktisat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nur Serter, İşletme Fakültesi'nden Prof. Dr. Kemal Kurtuluş, Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Yavuz Alangoya ve Fen Fakültesi öğretim üyesi Gediz Akdeniz.
Prof. Dr. Centel'in adaylıktan çekilmesiyle yerine aday olan Yavuz Alangoya için, üniversite camiası ve basında 'YÖK'ün adamı' deniliyor. Alangoya ise "YÖK Başkanı Erdoğan Teziç sınıf arkadaşım. Kurum üyeleri de dostum. Bu durumun, rektör olursam büyük zararlar mı vereceği düşünülüyor?" diye soruyor.
Erdin'in adaylığı gündemde
Kulislerde, YÖK'ün, Kemal Alemdaroğlu'nun yaptığı bütün çalışmalarda imzası olması nedeniyle Serter'e sıcak bakmadığı belirtilirken, üç yıl önceki seçimlerde de aday olup 900 oy alan Mesut Parlak'ın adı, 'Alemdaroğlu'na karşı' aday olarak geçiyor. Seyfettin Uludağ kendini en genç aday olarak öne çıkarırken Kemal Kurtuluş seçilirse yeni bir model oluşturacağını söylüyor. Gediz Akdeniz 1968'li olmaktan gurur duyuyor. Üniversite kulislerinde Orman Fakültesi öğretim üyesi ve Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin'in de aday olabileceği konuşuluyor.


    http://www.radikal.com.tr/7337947337940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.