İÜ'den RedHack yalanlaması

İÜ'den RedHack yalanlaması
İÜ'den RedHack yalanlaması
İstanbul Üniversitesi'nden yapılan açıklamada RedHack tarafından 'üniversitede yolsuzluğu belgelediği iddiasıyla' açıklanan belgelerin doğru olmadığı savunuldu.

Radikal.com.tr -  İstanbul Üniversitesi'nden, konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, ''Medyada 'RedHack'in Yayımladığı Belgeler' doğrultusunda İstanbul Üniversitesi ile ilgili yayımlanan haberlerde yer alan bilgiler kesinlikle doğru değil ve yanıltıcıdır'' denildi.

Açıklama şöyle:

'İstanbul Üniversitesi ile ilgili yayımlanan haberlere konu olan 2009 yılına ait belgeler üzerinde Sayıştay denetçileri tarafından tam inceleme yapılmıştır. İnceleme ile ilgili olarak Sayıştay'a yazılı ve belgeli açıklamalar yapılmıştır. Sayıştay 3. Daire tarafından yapılan inceleme neticesinde "Yapılan harcamaların usulüne uygun olduğu" Sayıştay ilamı ile anlaşılmıştır.
Haberlerde geçen 6 adet Passat ve 1 adet BMW marka araç İstanbul Üniversitesi'ne hibe edilmiştir. Bu araçlar İstanbul Üniversitesi'ne aittir. Araçlar için Maliye Bakanlığı'na yazı yazılmış ve 3 adet Passat ve 1 adet BMW marka araç Bakanlar Kurulu kararıyla İstanbul Üniversitesi Taşıt Cetveli'ne (T Cetveli) kayıt edilmiştir. Diğer 3 adet Passat marka aracın ise bütçe olanakları nedeniyle İstanbul Üniversitesi T Cetveli'ne kayıt işlemleri 2013 yılında gerçekleştirilecektir.

Haberlerde yer alan Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültelerinin otoparkları, İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisleri tarafından işletilmektedir. İÜ Sosyal Tesisleri tarafından 2009-2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi'nin bütçesine kira geliri olarak toplam 4 milyon 439 bin 333 TL yatırılmıştır. İÜ Sosyal Tesisleri'nin kira gelirleri ve kârı yıllık olarak İstanbul Üniversitesi'nin bütçesine aktarılmaktadır.''

ODTÜ'lü öğrencilere destek için Yükseköğretim Kurulu'nu (YÖK) hackleyen RedHack aralarında İstanbul Üniversitesi'nin de yer aldığı bazı üniversitelerle ilgili yürütülen yolsuzluk soruşturmalarına ait belgeleri yayınlamıştı. Sayıları 60 bini bulan belgelerde öğrenci harç paraları karşılığında bankaların rektörlere lüks otomobil aldığı iddiası da vardı.