Samast'a jandarma karakolunda kahraman muamelesi
Katili bir alnından öpmedikleri kalmış

Polis de işin içinde
Hrant Dink cinayetinin ardından günlerce konuşulan 'faili meçhul' poster fotoğrafın sırrı çözüldü. Görüntünün, katil Ogün Samast'ı Samsun Otogarı'nda yakalayan polis ve jandarma ekiplerinin yaptığı video çekiminden alındığı ortaya çıktı. Çekimin yapıldığı yerse otogardaki jandarma karakolu.
Eline bayrak
TGRT Haber'de dün akşam saatlerinde yayımlanan ve şok etkisi yaratan görüntülerde Samast, üzerinde Atatürk'ün, 'Vatan toprağı kutsaldır. Kaderine terk edilemez' sözünün yer aldığı panonun önüne 'özenle' getirilip ilk pozlar alınıyor. Sonra Samast'ın eline Türk bayrağı verilip açması isteniyor.
Tek tek hatıra pozu
Görüntülerde ve kullanılan ifadelerde güvenlik güçlerinin Samast'a kahraman muamelesi yaptığı dikkat çekiyor. Cinayet sonrası medyaya sızan ilk fotoğrafın 'eksik' olduğu anlaşılıyor: Üniformalı görevliler iki yandan Samast'ın koluna giriyor, katille birlikte görüntülenmek için birbiriyle yarışıyor.
'Bir de şurdan...'
Çekimi yapan görevli, kimi sivil, kimi üniformalı görevlileri, 'Şapkanı da çıkarsaydın keşke... Saçını düzelt... Bir de şurdan alalım' diyerek yönlendiriyor. 'Kahramanlık pozu' için de şu uyarı yapılıyor: "Arkadaki yazıyı (Atatürk'ün sözü) tam kafasının üstüne denk getirebilir miyiz arkadaşlar..."

İSTANBUL - Her şey 21 Ocak Pazar günü Doğan Haber Ajansı (DHA) tarafından basın organlarına servis edilen bir fotoğrafla başladı. Fotoğrafı DHA muhabiri İsmail Temiz çekmişti ve altında sadece şu bilgi vardı: "Ogün Samast Samsun'da yakalandı." Bu 'sade' bilgiyle servise sunulan fotoğrafın aslında Hrant Dink'i öldüren zihniyetin bir belgesi olduğu dün ortaya çıktı.
Hrant Dink'in katil zanlısı olduğu babasının ihbarıyla ortaya çıkan Ogün Samast, cinayetten bir gün sonra, 20 Ocak Cumartesi günü saat 23.00 sıralarında Samsun Otogarının'da yakalandı. Operasyonu jandarma ve polis bir arada yürüttü. Tüm haber bültenlerinde katil zanlısının yakalanışı flaş haber olarak verildi. Aynı saatlerde İstanbu'da Vali Muammer Güler, katil zanlısının üzerinde cinayet silahı ve 'cinayetin simgesi' haline gelen beyaz berenin bulunduğunu açıkladı. Daha sonra sızan bazı haberlere göre Ogün Samast'ın üzerinden bir de Türk Bayrağı çıkmıştı.
O gece Samast, yakalandıktan hemen sonra Samsun Otogarı'ndaki jandarma karakoluna götürüldü, sabah 02.00 sıralarında ise Samsun Emniyeti'ne götürüldü. Samast sabaha karşı ise özel bir uçakla cinayeti işlediği İstanbul'a gönderildi.
Aynı gece, Samast'ın yakalanışıyla ilgili haberler arasında DHA'nın servise koyduğu skandal fotoğraf çoğu kişinin dikkatinden kaçmıştı. Yalnızca 22 Ocak tarihli Vatan gazetesinde yorumsuz olarak yer alan bu fotoğraf bir gün sonra büyük bir rezaletin başlangıç noktası oldu. Star gazetesi 23 Ocak'ta "Dink'i Türklüğe hakaret ettiği için öldürdüm" diyen Ogün Samast'ın 'poster' gibi fotoğrafını manşete taşıyarak skandalı duyurdu ve sordu: "Bunun sorumlusu kim?"
Atatürk'ün "Vatan toprağı kutsaldır. Kaderine terk edilemez" sözünün basılı olduğu bir bayrağın altında poz veren Samast'ın fotoğrafı, tüm Türkiye'de tepkilere neden oldu. Fotoğrafın nerede çekildiği ise bilinmiyordu. Tepkiler üzerine resmi açıklamalar art arda geldi. Jandarma Genel Komutanlığı yaptığı yazılı açıklamayla fotoğrafın jandarmada çekilmediğini savundu. "Bazı basın yayın organlarında; gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi olayıyla ilgili Samsun'da yakalanan şüphelinin bir poster önünde fotoğrafı hakkında jandarma Genel Komutanlı'ğını itham eden haber ve yorumlara yer verilmiştir. Söz konusu şahsın jandarma sorumluluğunda bulunduğu Samsun Merkez Yeşilkent Jandarma Karakolu'nda yapılan ilk işlemleri esnasında, hiçbir şekilde fotoğrafı çekilmemiştir."
Bunun üzerine gözler polise çevrildi. İstanbul Emniyeti fotoğrafın
İstanbul'da çekilmediğini duyurdu. En net açıklamayı ise 25 Ocak'ta Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan yaptı:
"Fotoğraf İstanbul'da değil, Samsun'da çekilmiş."
Samsun Otogarı'nda Samast'ı yakalayan polis ve jandarmaya takdir belgesi verileceğini söyleyen Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Çalışkan'ın bu açıklamasından sonra harekete geçti ve İçişleri Bakanlığı'ndan olayı incelemesi için müfettiş talep etti. Bakanlık da bu talebe uyarak Ogün Samast'ın Türk bayrağı ve Atatürk'ün sözlerinin önündeki fotoğrafının ne şekilde çekildiği ve nasıl dağıtıldığı konusunu araştırmak üzere Samsun'a iki müfettiş gönderdi.
Müfettişler günlerdir olayı çözmeye çalışırken bombayı dün akşam TGRT ana haber bülteni patlattı. Jandarma Genel Komutanlığı'nın açıklaması gerçeği yansıtmıyordu. Fotoğraf jandarma karakolunda çekilmişti. Üstelik TGRT haberin verdiği görüntüler, skandalın fotoğrafta görünenden çok daha büyük olduğunu ortaya çıkarıyordu.
Görüntülere göre operasyona katılan polislerin de bulunduğu jandarma karakolunda Samast'a kahraman muamelesi yapıldı. Jandarma erleri, subaylar ve polis, koluna girerek onunla hatıra fotoğrafı çektirdi. Fotoğraf çektirmeden önce Samast'ın eline Türk Bayrağı veren güvenlik görevlileri zanlının saçlarını düzeltmeyi ihmal etmedi. Karakoldakilerle teker teker fotoğraf çektiren Samast da çok rahattı. Fotoğrafı çeken kişi Samast'ın başının Atatürk'ün sözlerini kapamaması için azami gayret gösterdi.
Yaklaşık 6-7 dakika boyunca sürdüğü anlaşılan hatıra fotoğrafı çekimleri sırasında polis ve jandarma görevlileri arasında şu şok edici diyaloglar yaşandı:
- Yazıyı (Atatürk'ün sözünü) hatta tam şöyle kafasının üstüne denk getirebilir misiniz arkadaşlar?
- Geliyor zaten.
- Vatan toprağı kutsaldır diyor ya...
- Saçları düzelt. Bir de şurdan alalım.
...
- Keşke sen de şapkayı çıkarmasaydın... Sen de çıkar böyle daha iyi.
- Bir de şöyle alayım, saçını düzelt.
- Seni de kameraya alalım.
- Evet abi.
Cinayeti çözmekle görevli güvenlik güçleri, kahraman muamelesi yaptıkları Samast'ı İstanbul'a yolcularken alnından da öpmüş müdür orası bilinmiyor...