Yayın yasağının gerekçeleri hayli ilginç
Yüzbaşı Tekin nelere kadirmiş

Bol askerli dosya
Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombası bulunmasıyla başlayan, emekli Astsubay Yıldırım ve Öztürk'le emekli Yüzbaşı Tekin'in tutuklandığı soruşturmada mahkeme yayın yasağı getirdi. Emekli Binbaşı Öztürk'ün de sorgulandığı dosyadaki yasağın gerekçelerinden biri 'toprak bütünlüğünün korunması'ydı.
'Derin devlet' adresi
Gerekçeler şöyle: "... haberlerin, kamu düzeni, kamu güveni ve toprak bütünlüğünün korunması, devlet sırlarının açıklanması veya suç işlenmesinin önlenmesi, yargının otorite ve tarafsızlığının sağlanması..." Başbakan Erdoğan, 'derin devlet'ten söz ederken, adreslerden biri olarak da Ümraniye dosyasını göstermişti.

İSTANBUL - Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombası bulunmasıyla başlatılan ve emekli askerler Oktay Yıldırım, Mahmut Öztürk ve Muzaffer Tekin'in tutuklandığı soruşturmada 'toprak bütünlüğünün korunabilmesi' için tüm basın kuruluşlarına 'yayın yasağı' getirildi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki gün önce Posta Gazetesi'ne verdiği demeçte 'derin devleti' kastederken "Ümraniye'ye bakın" demişti. Erdoğan'ın gösterdiği o adrese 12 Haziran'da yapılan aramada, 27 el bombası bulundu. Bombaların sahibi olarak gözaltına alınan ve tutuklanan isim de Kuvayi Milliye Derneği (KMD) İstanbul İl Başkanı emekli Astsubay Oktay Yıldırım'dı. Ardından Danıştay saldırısında gözaltına alınıp bırakılan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin tutuklandı. Genişletilen soruşturma kapsamında emekli Başçavuş Mahmut Öztürk de cezaevine girerken, emekli Binbaşı Zekeriya Öztürk de gözaltına alındı.
Savcılık da istedi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'derin devlet' diye işaret ettiği emekli askerlerle ilgili bu soruşturma tüm hızıyla sürerken, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 250. maddesi ve 21 Haziran tarihli kararıyla tüm yazılı ve görsel basına Basın Kanunu'nun 3. maddesi gereğince 'yayın yasağı' getirildi.
Yasağın gerekçesi olarak, 'basında çıkan haberlerin kamu düzeni, kamu güveni ve toprak bütünlüğünün korunması, devlet sırlarının açıklanması veya suç işlenmesinin önlenmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığınıh sağlanması' gösterildi.
Bu karar önceki gün 23.15'te CNN Türk, Kanal D, Star TV, Anadolu'da Vakit ve Yeni Asya gazetelerine, dün de Radikal, Milliyet, Hürriyet ve Posta gazetelerine tebliğ edildi.
Her yerde Tekin ismi
Türkiye, Muzaffer Tekin'in adını Danıştay saldırısından sonra öğrendi. Bu olayın perde arkasındaki isimlerden biri olduğu iddia edilince Tekin intihara kalkıştı. Hastaneden çıktıktan sonra gözaltına alınıp serbest bırakıldı. O dönemde evinde yapılan aramada 'Kırmızı Kitap' olarak bilinen ve daha önce Sauna çetesinin kasasından da çıkan 'Milli Güvenlik Siyaset Belgesi' bulundu. Tekin gözaltındayken ona eski arkadaşı Oktay Yıldırım destek oldu. Tekin serbest bırakılınca ulusalcı eylemlerde boy gösterdi. Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve Oktay Yıldırım'la yan yana olduğu kareler gazetelerde yayımlandı. Yazarımız Perihan Mağden'in yargılandığı ve kalabalığın olay çıkardığı duruşmaya Tekin de izleyici olarak katılmıştı. Tekin, Susurluk davasının 12 Şubat 2001'deki duruşmasında İbrahim Şahin, Korkut Eken, Sami Hoştan gibi sanıkların arkasında otururken de görüntülenmişti. Ayrıca birçok olayda adı geçen emekli general Veli Küçük'le Tekin'in telefon görüşmesi yaptığı saptanmıştı.