İyi biten macera

İtalya'ya 'kaçak' taşırken, motorunun arızalanması nedeniyle Kaş açıklarına sürüklenen teknedeki yolcular...

ANTALYA - İtalya'ya 'kaçak' taşırken, motorunun arızalanması nedeniyle Kaş açıklarına sürüklenen teknedeki yolcular, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın iki firkateyniyle kurtarıldı. 'Ercan Kalafat' adlı tekne, kaçaklar tahliye edildikten kısa süre sonra battı.
Çeşme'den 23 Eylül'de ayrılan ve içinde 144'ü Türk olmak üzere Afgan, Iraklı, Etiyopyalı, Filipinli, İranlı ve Somalili 236 kaçak bulunan 21 metrelik, 60 yaşındaki teknenin motoru Akdeniz'de bozuldu.
İki gün boyunca Akdeniz'de akıntıya kapılarak
sürüklenen gemi, Kaş açıklarına geldi. Kaçaklar geminin batacağını anlayınca, durumu cep telefonlarıyla Sahil Güvenlik, jandarma ve polise bildirdi. Gemi kaptanı da 'SOS' vererek yardım istedi. Sahil Güvenlik Komutanlığı'nca bölgeye sevk edilen botların aramadan sonuç alamaması ve hava şartlarının ağırlaşması üzerine, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 'Gökçeada' ve 'Kocatepe'
firkateynleri Aksaz Deniz Üssü'nden olay yerine gitti.
SAT timleri devrede
İki firkateynin helikopter destekli arama çalışması sonucu tekne, Kaş açıklarında bulundu. SAT timlerinin yardımıyla kaçaklar ve personel firkateynlere alındı. Gemi de Kocatepe firkateynince yedeklenerek Kaş Limanı'na götürülmek istendi. Ancak su almaya başlayan balıkçı gemisi, iki saat sonra battı.
Yolculardan 19'u Kaş Limanı açıklarında
Gökçeada firkateyninden alınarak, turist yatıyla kıyıya çıkarıldı. Hava muhalefeti nedeniyle limana yanaşamayan firkateyn, daha güvenli olduğu için Kale ilçesine bağlı Çayağzı mevkiine giderek, kaçakları karaya çıkardı.
Kaçaklar, umut tacirlerinin çocuklardan 2 bin 500, büyüklerden 3 ile 5 bin mark, yabancılardan ise 5 bin dolar istediğini anlattı.
Afgan uyruklu 20 yaşındaki Reza Yousufi, dört ay önce Taliban baskısından kaçarak Türkiye'ye geldiğini anlatırken, "Beni Taliban'a teslim etmeyin" dedi.
38'i çocuk 236 kaçak, gemide dört gün aç, susuz kaldıklarını anlatıp, "Umuda giderken ölüme sürükleniyorduk. İmdadımıza firkateynler yetişti" dedi.
(aa/Radikal)