'İyi çocuklar'a sivil mahkeme yolu

'İyi çocuklar'a sivil mahkeme yolu
'İyi çocuklar'a sivil mahkeme yolu
Askeri Yargıtay, 2005 yılında Şemdinli'de bir kitapevinin bombalanmasıyla ilgili 2 astsubay ve bir itirafçının sivil mahkemede yargılanmasına karar verdi.

İSTANBUL - Askeri Yargıtay, Kasım 2005'te Şemdinli'de PKK üyesi olmaktan daha önce yargılanmış olan Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitapevi'ne bomba atılmasıyla ilgili üç sanığın sivil mahkemede yargılanmasına karar verdi.

1 kişinin öldüğü patlamadan sonra vatandaşlar fail olarak 3 kişiyi yakalayarak polise teslim etmişti. Vatandaşların teslim ettiği zanlılardan ikisi jandarma astsubay, diğeri PKK itirafçısı çıkmıştı. Kullandıkları cephanelik dolu sivil aracın ise Jandarma envanterine kayıtlı olduğu belirlenmişti.

Saldırıyla ilgili iddianameyi hazırlayan Van Savcısı Ferhat Sarıkaya meslekten ihraç edilmiş, TBMM soruşturma komisyonuna verdiği ifadede 'Hırsız evin içinde' diyen Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun görevinden alınmıştı.

Olayın yaşandığı dönemde dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt sanıklardan Ali Kaya için "Tanırım, iyi çocuktur" demişti.

Ali Kaya, Özcan İldeniz ve Veysel Ateş, ilk önce Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “çete kurmak, adam öldürmek, adam öldürmeye teşebbüs ve yaralama” suçundan 39 yıl 5 ay 10'ar gün hapse mahkûm edilmişti.

İtiraz üzerine dosya Yargıtay'a gönderilmişti. Yargıtay'ın kararı bozması üzerine dava askerî mahkemeye gitmişti. Askerî mahkeme, üç sanığı da 15 Aralık 2007 tarihli ilk celsede tutuksuz yargılanmak üzere tahliye etmişti.