İyi eğitim gören öğrenci kaçıyor

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO), 'Türk Beyin Gurbetçileri' başlığı ile hazırladığı rapora göre, Türkiye beyin göçü en fazla olan 32 ülke içinde 24., yurt-dışına en çok öğrenci gönderen ülkeler arasında 11. sırada.

ANKARA - Ankara Ticaret Odası'nın (ATO), 'Türk Beyin Gurbetçileri' başlığı ile hazırladığı rapora göre, Türkiye beyin göçü en fazla olan 32 ülke içinde 24., yurt-dışına en çok öğrenci gönderen ülkeler arasında 11. sırada. İyi eğitim görmüş her 100 kişiden 59'u yurt dışında çalışmayı tercih ediyor. Rapordan rakamlar şöyle:

  • Yurtdışında üniversite eğitiminin maliyeti öğrenci başına yıllık 30 bin doları buluyor. Yurtdışında okuyan 50 bin kişinin Türkiye'ye yıllık maliyeti 1.5 milyar doları, beş yıllık eğitim maliyeti ise 7.5 milyar doları aşıyor.
  • 24 bini Almanya'da, 15 bini Amerika'da olmak üzere 50 binden fazla Türk genci yurtdışında eğitim görüyor. Bu ülkeleri İngiltere, Kanada, Belçika, Avustralya, Fransa ve G. Afrika izliyor. Türkiye dünyada ABD'de en fazla öğrenci okutan dokuzuncu ülke konumunda.
  • Gençlerin akıllarını çelen, hayallerini süsleyen bu ülkeler, eğitimli işgücüne büyük kolaylık sağlıyor. ABD, her yıl 200 bin kalifiye elemana, Kanada ve Avustralya ise 40 bin kalifiye elemana geçici çalışma vizesi veriyor.
  • Son 12 yılda sadece Milli Eğitim Bakanlığı'nın bursuyla yurtdışına giden 1991 gençten 769'unun dönmediği (yüzde 38), TÜBİTAK bursiyerlerinin ülkeye dönmeme oranının ise yüzde 21 olduğu belirtiliyor.
  • Geri dönmeme en çok mühendislikte, tıpta ve daha az oranda sosyal bilimlerde yoğunlaşıyor. Fen bilimlerinde mastır ve doktora çalışmasını tamamlayanlar araştırma merkezleri ve teknoparklarda yüksek ücretle çalışma imkânı bulabiliyor.