İyi ki doğdun vesayet

İyi ki doğdun vesayet
İyi ki doğdun vesayet

Kızılay da yürümek isteyen öğrencilerin önüne barikat kuran polis, ardından gazla müdahale etti.

YÖK'ün 32. yıldönümünde "YÖK 'bir vesayet kurumu olarak' varlık buldu" diyen YÖK Başkanı Çetinsaya, 'özgürlük bildirisi' yayımladı.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

6 Kasım 1981’de kurulan YÖK’ün yıldönümü protestolara sahne oldu. Ankara ’da Yüksel Caddesi’nde toplanıp yürümek isteyen Dev-Gençlilere çevik kuvvet ardından biber gazıyla müdahale etti. Müdahale ara sokaklarda da devam etti.
Kızılay müdahalesinin ardından bir grup Dev-Genç üyesi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Dekanlığı’nı işgal etti. Okul içine giren çevik kuvvet ekipleri dekanlık odasına biber gazı attı. Daha sonra dekanlık odasına giren polis 8 eylemciyi gözaltına aldı. Bu arada olaylar nedeniyle fakültede 11 Kasım’a kadar öğretime ara verildi.
ODTÜ’de ise üzerinde Ali İsmail Korkmaz’ın resmi bulunan “Ali İsmail yaşıyor, üniversiteler direniyor” yazılı pankartlarla yürüyüş yapan üniversiteliler Devrim Stadı’nda el ele tutuşarak sahaya ‘DİREN’ yazdı. Ardından Bajar grubu ve Pınar Aydınlar konser verdi.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ise YÖK’ün yıldönümü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı. “YÖK 32 yıl önce, askeri rejim ortamında kuruldu. Bir vesayet kurumu olarak varlık buldu ve 12 Eylül ortamında da 28 Şubat sürecinde de anti-demokratik uygulamalara imza attı” diyen Çetinsaya, Akademik Özgürlük Bildirisi yayımladı.

‘İfade özgürlüğü olur, işgal olmaz’
Bildiride üniversite yerleşkelerinin öğrencilerin kendi görüşlerini rahatlıkla ifade edebilecekleri güvenli ortamlar olması gerektiği; öğrencilerin görüş farklılıkları nedeniyle diğer öğrenciler ve öğretim elemanları tarafından engellenemeyecekleri ya da yaftalanamayacakları belirtildi. Bildiride “Öğrenciler de öğretim elemanları da doğru bulmadıkları ve onaylamadıkları konularda şiddete başvurmaksızın eleştirme ve protesto hakkına sahiptirler. Ancak bu hak, akademik etkinliklerin işleyişini ve üniversite düzenini sekteye uğratamaz. Öğrencilerin öğrenme, öğretim elemanlarının öğretme ve üniversite ortamında bir düşüncenin dile getirilebilme özgürlüğünü kısıtlayan her türlü eylem, işgal ve protesto, akademik özgürlüklerin ihlalidir” denildi.

Beyazıt’ta ‘kızlı erkekli’ eylem

YÖK’ün kuruluşunun 32. yıldönümünde, yüzlerce öğrenci Beyazıt Meydanı’nda toplandı. Ellerinde,‘’Kızlı erkekli AKP ’yi devireceğiz, asıl düğün şimdi başlıyor’’ pankartı taşıyan öğrenciler, ‘Ali İsmail Ölümsüzdür’ ,’Her yer ODTÜ her yer direniş’, ‘Direne direne kazanacağız’ sloganları attı. Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden arkadaşlarının isimlerini okuyarak eyleme başlayan öğrenciler yaptıkları basın açıklamasında, ‘’ Tayyip Erdoğan her geçen gün üniversitelileri daha fazla hedef alıyor. Üniversitelere nasıl polis sokacağını düşünen AKP, şimdi de öğrenci evlerini ve karma yurtları hedef alıyor. AKP’nin bize dayattığı yaşam modelini kabul etmiyoruz” diye tepkilerini dile getirdi. Yaklaşık 2 bin öğrencinin katıldığı ve polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem, basın açıklamasından sonra olaysız dağıldı.