İyi niyet elçisi Akbağ

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNPF) Türkiye Temsilciliği, töre ve namus cinayetlerine karşı vereceği mücadelede iyi niyet elçisi olarak tiyatro ve sinema oyuncusu Demet Akbağ'ı seçti.

ANKARA - Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNPF) Türkiye Temsilciliği, töre ve namus cinayetlerine karşı vereceği mücadelede iyi niyet elçisi olarak tiyatro ve sinema oyuncusu Demet Akbağ'ı seçti.
11 Temmuz Dünya Nüfus Günü nedeniyle yılın temasını 'Kadınların Hayatını Kurtarmak' olarak belirleyen UNPF, bugünden itibaren, Türkiye'deki tüm program ve projelerini Akbağ'ın desteğiyle duyuracak. UNPF Türkiye Temsilciliği'nin açıklaması şöyle: "Günlük hayatımızda sıradan birer haber olarak yer alan, yargısız infaz olarak da tanımlanabilecek namus adına işlenen cinayetler, insan hakları ihlalleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. BM Nüfus Fonu, bir yıl boyunca töre/namus cinayetlerinin nedenlerine, meydana geliş şekillerine, sonuçlarına ve çözüm yollarına tüm boyutlarıyla eğilmeyi planlamaktadır." Açıklamada, Akbağ'ın insan hakları ihlalleri arasında ilk sırada yer aldığını düşündüğü namus adına işlenen cinayetlerin birer yargısız infaz türü olduğunu söylediği ve bu sorun çözülene kadar uygulanan her türlü şiddeti gündemde tutabilmek için desteğini sürdüreceği belirtildi. Kadınlara yönelik şiddet kültürünün, şiddetsizlik kültürüne dönüşmesinin sağlanması gerektiği de vurgulandı.
12 saatte bir ölüm
UNPF'nin açıklamasına göre, dünyada her dakikada bir, Türkiye'de ise her 12 saatte bir kadın gebelik ya da doğum sırasında yaşanan sorunlardan dolayı ölüyor. Ayrıca her yıl yüz binlerce kadın yoksulluk, aile içi şiddet, savaş sırasında uğradıkları şiddet, sokaklarda uğradıkları şiddet, geleneklerden doğan şiddet, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, özellikle HIV/AIDS'ten dolayı yaşamını yitiriyor.