'İyimser sanık Pamuk'

'Türkiye'de 30 bin Kürt, 1 milyon Ermeni öldürüldü' dediği için hakkında dava açılan Orhan Pamuk, Türkiye'de pek çok şeyin olumlu yönde değiştiğini söyledi.

ROMA - 'Türkiye'de 30 bin Kürt, 1 milyon Ermeni öldürüldü' dediği için hakkında dava açılan Orhan Pamuk, Türkiye'de pek çok şeyin olumlu yönde değiştiğini söyledi. Pamuk'un, İtalya'da yayımlanan günlük gazetelerden La Stampa'yla söyleşisi, dünkü sayıda 'İyimser sanık Pamuk' başlığıyla yayımlandı.
Türkiye'de büyük değişiklikler yapıldığını belirten Pamuk, artık daha fazla konuşabilme imkânı ve daha fazla özgürlüğün olduğunu, ülkede refahın giderek artmasının ve yaşanan ekonomik büyümenin yanı sıra AB'ye girme perspektifi doğrultusunda büyük bir iyimserliğin söz konusu olduğunu söyledi. Türkiye' de pek çok şeyin olumlu yönde değiştiğini, ancak bazı sorunların halen sürdüğünü vurgulayan Pamuk, "Küçük kentlerde yaşam değişmedi. Yeni zenginlikler yarar getirmedi. Varsıllarla yoksullar arasında korkunç farklılık sürüyor. İstanbul bir patlama yaşarken, Türkiye'nin doğusunda yoksulluk sürüyor" dedi.
Pamuk, bir soru üzerine, davasıyla ilgili konuşmak istemediğini ifade etti. Alman yayıncıların barış ödülünü kendisine vermeyi kararlaştırdıklarının hatırlatılması üzerine Pamuk, "Yazar olarak bu ödülü kabul etmeyi tercih ediyorum. Siyasi boyutu da mevcut ve bunun abartılma riski de var" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7600257600250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.