İZAYDAŞ'a çevreyi kirletme suçlaması

Yıllarca Türkiye'nin tek tehlikeli atık yakma merkezi olarak hizmet veren İZAYDAŞ'ın yönetimi hakkında Kocaeli Barosu suç duyurusunda bulundu.

KOCAELİ/ İSTANBUL - Yıllarca Türkiye'nin tek tehlikeli atık yakma merkezi olarak hizmet veren İZAYDAŞ'ın yönetimi hakkında Kocaeli Barosu suç duyurusunda bulundu. Kocaeli Barosu Başkanı Ersayın Işık, basın toplantısında suçlamaları şöyle sıraladı:
"Baro Çevre Komisyonu, İZAYDAŞ Dioxin-Furan Tutucu AC Filtresi'nin, 21 Mart-16 Nisan 2007 tarihleri arasında bakıma alınmasına rağmen, fabrikanın yakma ünitesinin çalıştırıldığını belirledi. İşletmenin katı atık depolama alanında ortaya çıkan kirli sular da yeterli ön arıtma yapılmaksızın
İSU Genel Müdürlüğü'nün 42 Evler Evsel ve Endüstriyel Atık Su Arıtma Tesisi'ne, oradan da İzmit Körfezi'ne deşarj edildi."
Işık, bu tespitler çerçevesinde İZAYDAŞ Genel Müdürlüğü'nün, İSU Genel Müdürlüğü'nce uyarıldığını, hatta İZAYDAŞ'a para cezası da verildiğini söyledi.
Yüzde 95'i Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan İZAYDAŞ'ın genel müdürü Recep Bilal Şengün ise hakkındaki iddiaları reddetti.
Baro başkanının kendini gündeme getirmek istediğini savunan Şengün şöyle konuştu:
"Tüm faaliyetlerimiz, emisyon değerlerimiz Çevre Bakanlığı'nın online kontrolü altında devam ediyor. Zaman zaman arızalar oluyor, filtredeki arıza da bunlardan biri. Arıza olduğunda bakanlığın bilgisi dahilinde gerekli tedbir alınarak çalışmayı sürdürüyoruz.
Arıza olunca işletmenin tamamen durması diye bir şey söz konusu değildir. Sürekli kontrol altındayız. İsteyene iki yıl öncesinin kayıtlarını bile verebilirim. Tesisin kullanma şekilleri ve talimatları mevcuttur, bunların dışına çıkılmaz. Baro başkanı teknik bir insan değildir. Suç duyurusu olmuşsa teknik ekipler gelir, inceleme yapar, sonuç belli olur."
Türkiye'nin hızla büyüyen atık dağlarını yakarak bertaraf eden
İZAYDAŞ, yüzde 100 kapasiteyle çalışıyor. Tesis, kapasitesinin yüzde 75'i ile Kocaeli'nde bulunan işletmelerin atıklarını, yüzde 25'iyle de diğer illerden gönderilen atıkları bertaraf ediyor.
'Bize değil, rakiplere bak'
"Şimdiden 2008 için gün vermeye başladık. Eğer 2009 veya 2010 için gün vermeye başlasak o tarihler de dolar" diyen İZAYDAŞ Müdürü Şengün, bir sorun aranacaksa, rakip firmalarda aranması gerektiğini iddia etti:
"İZAYDAŞ'a rakip işletmeler açıldı. Çimento fabrikaları da tehlikeli atıkları bertaraf ediyor. Bu işletmeler, bizdeki kadar teknik yapıya sahip değil. İZAYDAŞ sürekli kontrol ediliyor, bu firmalar kontrol dahi edilmiyor. Asıl buraların kontrolü gerekiyor. Bence bu daha büyük sorun." (aa, Radikal)