İZAYDAŞ'tan çevre resti

Köy yumurtalarında zararlı kimyasal tespit edildiği yolundaki açıklamalar sırasında çevreyi kirlettiği iddiasıyla gündeme gelen İzmit Atık Yakma ve Değerlendirme Tesisleri (İZAYDAŞ) ile ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Zehir buradan kaynaklanıyorsa tesisi söker atarım" dedi.

KOCAELİ - Köy yumurtalarında zararlı kimyasal tespit edildiği yolundaki açıklamalar sırasında çevreyi kirlettiği iddiasıyla gündeme gelen İzmit Atık Yakma ve Değerlendirme Tesisleri (İZAYDAŞ) ile ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Zehir buradan kaynaklanıyorsa tesisi söker atarım" dedi.
Karaosmanoğlu dün İZAYDAŞ Genel Müdürü Bilal Şengün'ün de katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Tesisin bulunduğu bölgeden alınan yumurtalarda kanserojen kimyasallar olduğu iddiası ile İZAYDAŞ'ın yaptırdığı ölçümlerin çeliştiğini belirten Karaosmanoğlu, şunları söyledi:
"Tesislerde, 30 dakikada bir baca ölçümü yapılıyor, sonuçlar panolarda halka gösteriliyor. İZAYDAŞ'a son bir yılda 2 trilyon liralık yatırım yaptık, filtre ve diğer sistemlerdeki eksiklikleri giderdik. İstanbul Teknik Üniversitesi ve TÜBİTAK'a sürekli ölçümler yaptırılıyor. Buradan alınan değerlere göre, kirlilik söz konusu zehri salgılayacak boyutta değil. Ancak çevreye zehir saçtığı belirlenirse, gerekeni yaparız. Yumurtadaki zehir buradan kaynaklanıyorsa, tesisi kökünden söker
atarım. Önemli olan halkın sağlığı."
Şengün ise çevre örgütlerinin yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığın savunarak şöyle devam etti:
'En ileri teknolojiye sahip'
"AB ülkeleri, 1 Haziran 2005'ten itibaren yalnızca yakma yöntemiyle atık bertarafı kararı aldı. İZAYDAŞ, Türkiye'ye bu kavramı getiren ilk ve tek yakma tesisi. Tesis en ileri ülkelerde bile ender rastlanan dörtlü filtreleme sistemiyle en iyi dioksin azaltıcı teknolojiye kavuşturuldu. Kocaeli ile Yıldız Teknik üniversiteleri ile İngiltere'nin Newcastle Üniversitesi'nin 2002'deki çalışmasında, İzmit bölgesinde uzun yıllardan bu yana birikim olduğu sonucuna varıldı. Mart 2005'te TÜBİTAK'ta yaptırılan son dioksin ölçümü ise AB standardının 16 kat altında. İddialara ilişkin çalışmanın, Türkiye'de akredite olmuş bilim kuruluşlarıyla yapılmayışı, numunenin de yalnızca yakma tesisinin bulunduğu bölgeden alınması düşündürücü."


    http://www.radikal.com.tr/7439627439620

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.