İzgi: Reform sürecek

'Uyum yasaları öncelikli'
Parlamento muhabirlerini makamına davet ederek bayramlaşan TBMM Başkanı Ömer İzgi, ikinci Anayasa değişikliği paketi ile uyum yasalarının 2002'de çıkarılacağını söyledi. İzgi, "Uyum yasaları Meclis'in öncelikli işi. Anayasa değişikliklerinin de 2002'de biteceği inancındayım" dedi.
Pantolonda esneklik
Siyasi Partiler ve Seçim yasalarında değişiklik çalışmalarının süreceğini ifade eden İzgi, siyasi ahlak yasasında uzlaşma olduğunu belirtti. İzgi, kadın personele pantolon giyme konusunda Meclis'te de esneklik sağlanacağını söyledi.

ANKARA - TBMM Başkanı Ömer İzgi, '2. Anayasa paketi' ile uyum yasalarının 2002 yılında çıkarılacağını söyledi. Kamuda sağlanan esnekliğin ardından Meclis'te de kadınlara uygulanan pantolon yasağının kaldırılması gerektiğini belirten İzgi, "Türbanla pantolon arasında bir bağ yok" diyerek, Meclis'te türban yasağının süreceği mesajını verdi.
İzgi dün makamına davet ettiği parlamento muhabirleriyle bayramlaştı. Gazetecilerle sohbet eden ve sorularını yanıtlayan İzgi,
uyum yasalarının Meclis'in en önemli gündemini oluşturduğunu söyledi.
İzgi, "Meclis, 2002 yılı itibarıyla uyum yasalarıyla uğraşacak ve öncelikle onları çıkaracak" dedi.
İzgi, '2. Anayasa değişikliği paketi'yle ilgili çalışmaların Uzlaşma Komisyonu'nda devam ettiğini, konunun 2002'de sonuçlanabileceği düşüncesinde olduğunu belirtti. Siyasi Partiler ve Seçim Yasası için tartışmaya açtığı önerilere muhalefetten gelen tepkilere "Önerileri
TBMM Başkanı olarak değil, Konya Milletvekili sıfatıyla yaptım" karşılığını veren İzgi, bu iki yasanın değiştirilmesine
ilişkin çalışmaların sürdüğünü anlattı.
Siyasi ahlak yasası çıkarılması konusunda koalisyon ortaklarının uzlaşma içinde olduğunu belirten İzgi, "Kısa zamanda çıkabilir. Ama bunlar ivedi yasalardandır. Uyum yasaları çıkarken araya sıkışacak yasalar içinde yer alır. Onun zamanını da hemen kestirmek mümkün değil" diye bilgi verdi.
İzgi bir soru üzerine de, kadın memurlara getirilen pantolon serbestisini hatırlatarak
"Kamuda pantolon giyilmesi konusunda esnek bir tutum içine girilmişken Meclis'te de bunun uygulanmaması söz konusu olamaz" dedi. İzgi, türbanla pantolon arasında bağ olmadığını da sözlerine ekledi.