scorecardresearch.com

İzinsiz kürtaja hapis cezası geliyor

İzinsiz kürtaja hapis cezası geliyor
İzinsiz kürtaja hapis cezası geliyor
Bakanlar Kurulu'nda görüşülen "üreme sağlığı" kanun taslağının detayları belli olmaya başladı. Kürtaj için 10 haftalık süre kalıyor ancak izin verilen yerler dışında kürtaj yapanlar 2-4 yıl hapse çarptırılacak. İstenmeyen gebelikler için devlet ücretsiz "ertesi gün hapı" dağıtacak.

Habertürk Gazetesi'nden Deniz Biliroğlu'nun haberine göre, Bakanlar Kurulu önceki gün yaptığı toplantıda, “Üreme Sağlığı Hizmetleri Kanun Tasarısı Taslağı”nı da görüştü. Başbakan Erdoğan ’ın toplantıda yeni yasama dönemine kadar tasarı haline getirilmesini istediği kürtajla ilgili düzenleme pek çok ayrıntıyı içeriyor. Taslaktaki, üreme sağlığı konusunda devrimniteliği taşıyan bazı düzenlemeler şöyle:

Sağlık personeline “istemli kürtaj”da görevden çekilme hakkı tanınacak. İstek üzerine gebelik sonlandırılmadan önce anne adayına veya çiftlere danışmanlık hizmeti verilecek. 2-4 gün kararlarını gözden geçirme süresi tanınacak. İstemli düşük için kullanılan ilaçlar kontrol altına alınacak. On hafta üzerindeki gebeliklerin sonlandırılmasında sadece eğitim hastaneleri ve sağlık kurullarına yetki verilecek.

Kürtajın ulaşılabilir, güvenilir ve nadir hale getirilmesi sağlanacak. Kürtajda 10 hafta sınırı değişmeyecek. Aile sağlığı merkezleri ve sağlık kuruluşları “ertesi gün hapı”nı ücretsiz verecek. Güvenli gebelik süreci için aile sağlığı merkezlerinde gebeliğin erken tespitine yönelik hassas testler yapılacak. Ağrısız doğum yaygınlaştırılacak. SGK’nın yeterli ödeme yapması sağlanacak.

Evlilik öncesi ve sırasındaki eğitimlerde “önleyici yöntemler”e yer verilecek. Evlenmeme, geç evlenme, çocuk sahibi olmama ve az çocuk sahibi olma ile ilgili toplum bazlı çalışmalar yapılacak.

ESNEK ÇALIŞMA 
Esnek çalışma modelleri ile annelerin istihdamına daha çok fırsat sağlanacak. Memurlara sağlanan 10 gün babalık izni işçilere de tanınacak. Çalışan annelere doğum sonrası verilen 8 haftalık ücretli izin altı aya çıkarılacak, süt izni 2 saat olacak. Çalışan annelere kreş yardımı yapılacak ve çocuk yardımı artırılacak.

10 haftadan fazla olan gebeliklerin sonlandırılması ancak şöyle olabilecek, annenin hayatını tehdit etmesi, gebeliğin devamının annede ağır ruhsal ve bedensel hastalıklara ve arazlara neden olması, bebeğin hayatla bağdaşmayan halleri, bebeğin ağır maluliyetinin söz konusu olması, kadının mağduru olduğu bir suç sonucu hamile kalmış olması. Yeni düzenlemeye göre 10 haftadan sonra gebelik sonlandırma işlemine tıbbi zorunluluk olması kaydıyla yalnızca üniversite, Sağlık Bakanlığı ve eğitimaraştırma hastanelerinde izin verilecek.

SÜREYİ AŞANA HAPİS 
Gebelik süresi 10 haftadan fazla olan kadının çocuğunu isteyerek düşürmesi halinde verilen ceza 1 yıldan 3 yıla çıkarıldı. İzin verilen yerler dışında kürtaj yapanlar 2-4 yıl hapse çarptırılacak. Ensest ilişkide rıza olsa bile 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilecek. Cinsel tacizin çocuğa karşı işlenmesi halinde ceza, yarısına kadar artırılacak. İstemediği biriyle evlendirilmek de ceza kapsamına alındı. Zorla evlendirmeye kalkan kişi hakkında 1 yıldan 3 yıla hapis cezası öngörülüyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “Gerekirse öyle bir bebeğe devlet bakar” diyerek işaret ettiği; tecavüz sonucu gebeliklerle ilgili 15 yaşından küçüklere yapılacak kürtaj taslakta, “veli izni aramanın küçüğün kararı veya menfaatine ayrı düşe bileceği gerekçesiyle” hâkim kararına bağlanmış.

Yaklaşık on vakanın dokuzunda istenmeyen gebeliği önlediği bilinen “ertesi gün hapı” iki tabletten oluşuyor. Birinci tabletin cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde, ikinci tabletin ise ilk haptan 12 saat sonra alınması gerekiyor. İlk dozun alımı ne kadar gecikirse ertesi gün hapının etkisi o kadar azalıyor. (Habertürk)


  http://www.radikal.com.tr/109450210945022

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  endise - siradan vatandas

  'alti aylik ucretli izin' hamile kalanin kovulmasina sebeb olabilir, amerikada olan bir problem, uyduruk sebeblerden kovuyorlar hamile kalanlari. su 'devlet bakar' olayini goze alirsak muthis zengin TC belki yuku isci hamileyken isveren ile paylasabilir? ben isveren olsam kadin isci almaya cekinirim acikcasi. alti ay verim alamayacagim ama maasi/sigortayi odeyecegim, bu arada yapilacaklari bitirebilmek icin alti ay boyunca bir baska isci almak zorunda kalabilirim, aldigim kiside hamile kalabilir, vs.

  Gündem kalmadı... - eracon

  Uçak nasıl düşmüştü?