İzleme Grubu 301'i konuşacak

Avrupa Birliği Komisyonu'nun her fırsatta eleştirdiği TCK 301. maddeyle ifade özgürlüğünün kısıtlanması konusu, Reform İzleme Grubu'nun (RİG) bugünkü toplantısının gündeminde.

ANKARA - Avrupa Birliği Komisyonu'nun her fırsatta eleştirdiği TCK 301. maddeyle ifade özgürlüğünün kısıtlanması konusu, Reform İzleme Grubu'nun (RİG) bugünkü toplantısının gündeminde. RİG, Orhan Pamuk ve Hrant Dink başta olmak üzere TCK'nın 301. maddesi nedeniyle açılan davaların yarattığı olumsuz etkiyi görüşecek ve ifade özgürlüğünün güçlendirilmesine dönük olarak reformların uygulanmasına da dikkat çekecek. Ankara, AB ile temaslarda, TCK'nın uygulamasının çok yeni olduğuna işaret ederek 'Uygulamadaki sıkıntılar saptandıktan sonra değişebilir' mesajını vermişti.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün başkanlığı, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun katılımıyla düzenli olarak toplanan RİG, edinilen bilgilere bugün ağırlıklı olarak, 1 Haziran'da yürürlüğe giren TCK'nın sorunlu maddesi 301'i ele alacak.
Babacan da katılıyor
3 Ekim'de müzakarelerin açılmasının ardından hükümet RİG'in reformları ve uygulamaları daha yakından takip etmesi için daha sık toplanmasını ve heyete başmüzakereci Ali Babacan'ın da katılmasını kararlaştırmıştı. Babacan bu kapsamda RİG toplantısına katılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7639357639350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.