İzmir Bayındır'da terör operasyonu

İzmir Bayındır'da adına bağış topladıkları, örgüte eleman kazandırmaya çalıştıkları ve kent merkezlerindeki eylemleri organize ettikleri gerekçesiyle altı kişi gözaltına alındı.

İZMİR - Bayındır ilçesinde jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda, terör örgütü PKK adına bağış topladıkları, örgüte eleman kazandırmaya çalıştıkları ve kent merkezlerindeki eylemleri organize ettikleri gerekçesiyle altı kişi gözaltına alındı.

Bayındır ilçesinde bazı kişilerin terör örgütü PKK adına faaliyetlerde bulunduğu ihbarı üzerine İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, çalışma başlattı. Ekiplerin araştırmalarının ardından PKK adına yürüttükleri faaliyetleri tek tek belirlenen zanlıların adreslerine eş zamanlı baskın düzenlendi. Jandarmanın operasyonunda, V.E. (33), A.B. (59), İ.K. (48), U.Ö. (58), M.Ö. (25) ve A.H.İ (37) gözaltına alındı. Zanlıların evlerinde ve üzerlerinde yapılan aramalarda, 4 tabanca, 250 mermi, 10 cep telefonu, çok sayıda örgütsel doküman, eğitim notu, yasak yayınlar, terör örgütünün sözde simgelerinin yer aldığı bez parçaları, örgütsel CD ve kasetler, 2007 genel seçimlerine ait 12 oy pusulası ile 250 gram esrar ele geçirildi.

DAĞDAN ŞEHİRE

Bayındır İlçe Jandarma Komutanlığı'ndaki sorguları sırasında zanlılardan V.E.'nin, 1992 yılında İzmir'in Eşrefpaşa semtinde başkomiser Sait Demir'in yaralandığı silahlı saldırı olayının faili olarak yargılandığı ve 10 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldığı, 2003 yılında cezaevinden tahliye olmasının ardından terör örgütünün dağ kadrolarına katıldığı, eğitim görerek şehir organizasyonlarında yer almak üzere İzmir'e gönderildiği saptandı. V.E.'nin evindeki aramalarda da cezaevinde ve tahliye olduktan sonra, terör örgütü yandaşlarına verdiği eğitim notları ele geçirildi. Bayındır ve Çırpı bölgelerinde, terör örgütüne maddi gelir sağlamak için bağış toplamak ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirmek, örgütün dağ ve şehir kadrolarına eleman kazandırmak, yardım yataklık, şehir merkezlerinde düzenlenen yürüyüş, korsan gösteri, açıklama ve benzeri etkinlikleri organize etmek, bu etkinliklere katılımları sağlamak gibi çeşitli faaliyetlerde bulundukları ileri sürülen zanlılar, yapılan işlemlerin ardından adliyeye sevkedildi.

GEÇEN HAFTA DA BİR KİŞİ TUTUKLANDI

Bayındır ilçesinde geçen hafta düzenlenen operasyonda da, terör örgütü PKK adına ‘bağış’ adı altında para topladığı ileri sürülen A.Ç. ve M.A., bir bölümü dolu toplam 154 zarfla yakalandığı, A.Ç.'nin sevkedildiği adliyede tutuklandığı, M.A.'nın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıkları öğrenildi. (dha)