İzmir bombacıları yakalandı

İzmir Şirinyer'de 2 Ekim'de 3.5 saat arayla meydana gelen, Atilla Eraslan'ın ölümü ve dokuz kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıları gerçekleştirdiği ileri sürülen yedi kişi gözaltına alındı.

İZMİR - İzmir Şirinyer'de 2 Ekim'de 3.5 saat arayla meydana gelen, Atilla Eraslan'ın ölümü ve dokuz kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıları gerçekleştirdiği ileri sürülen yedi kişi gözaltına alındı. Zanlıların sınır ötesi operasyona imkân veren tezkerenin kabul edilmesinin ardından eylem hazırlığında oldukları öğrenildi.
Bombayı koyduğu belirlenen 31 yaşındaki F.Y. Kadifekale semtinde, kayınpederinin evinde uyurken yakalandı. F.Y. ile birlikte ikiz kardeşi M.Y. ve kendilerine yardım yataklık ettikleri öne sürülen akrabaları Z.T., M.T., A.T. M.T. ve M.T. de gözaltına alındı. F.Y.'nin evinde yapılan aramada bomba dedektörü, yarım kilo TNT, iki kilogram potasyum ve amonyum nitrat karışımı kimyasal madde ele geçirildi.
Zanlılardan F.Y.'nin motosiklet hırsızlığından, ikizi M.Y.'nin de terör örgütüne yardım ve yataklıktan sabıkalı oldukları anlaşıldı. F.Y.'nin bombalı eylem için kullandığı motosikleti de çaldığı öğrenildi. Polise göre Mardin'den gelen PKK kuryesinin getirdiği patlayıcı maddeyi birlikte hazırlayan ikizler bomba düzeneğini kurdu. İddiaya göre F.Y, ikizi M.Y.'nin yönlendirmesiyle eylemi gerçekleştirdi. Patlamadan iki gün önce keşif yaptı, bir gün önce de saat 20.40 sıralarında motosikleti halı mağazasının önüne koydu. Zanlı, diğer patlayıcıyı da 80 metre ilerideki çöp bidonuna bıraktı. İki bombayı da aynı anda patlatmayı hedeflediği ortaya çıkan zanlının planını, saldırıda yaralanan çöpçünün bidonu süpürmesi bozdu. Olayla ilgili olarak Mardin'den patlayıcı getirdiği bildirilen kişinin yakalanması için çalışmalar sürdürülüyor.
İzmir Valisi Cahit Kıraç, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'la yaptığı açıklamada zanlıların evinde ele geçirilen patlayıcıların Şirinyer'deki bombalarla aynı olduğunu söyledi. Kıraç, "Kayıtlar var. Elimizdeki bulgular sabit" şeklinde konuştu.