İzmir bu yıl üçüncü kez alevlere teslim

İzmir bu yıl üçüncü kez alevlere teslim
İzmir bu yıl üçüncü kez alevlere teslim

Seferihisar ilçesi ile Doğanbey Körfezi arası karardı. Yazlıkçılar, ?Evlerimiz yanmadı. Ama bütün güzellik gitti? dedi. FOTOĞRAF: DHA

Seferihisar'daki yangın 17 saatte 1000 hektar alanı etkiledi. Orman Genel Müdürü Kahveci, 'Yangın insan kaynaklı. Araştırmalar sürüyor' dedi
Haber: TAYLAN YILDIRIM / Arşivi

İZMİR - Seferihisar’da önceki gün saat 15.00 sularında çıkan yangın 17 saatte kontrol altına alınabildi. Kuru otların barut gibi patlayınca hızla ormanlık alana ulaşan yangın, sert poyraz nedeniyle yayıldı.
Helikopterle yangın bölgesini havadan inceleyen Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, “Yangın insan kaynaklı. Ama elimizde şu yaptı diye bir bilgi yok” dedi.
Alevler 700 hektar ormanlık, 300 hektar da zeytin ve tarım alanı olmak üzere 1000 hektarı etkiledi. Seferihisar ilçesi Doğanbey Körfezi arasında kapkara bir alan oluştu.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer yangında Seferihisar ormanlarının yüzde 3’lük bölümünün yok olduğunu söyledi.
Gece boyunca süren yangın nedeniyle üç tatil sitesi ve bir eski Doğanbey köyü boşaltıldı. Yazlıkçılar dün sabah evlerine döndüklerinde karşılaştıkları manzara karşısında şoke oldu. “Evlerimiz yanmamış. Ama bütün güzellik gitmiş” diyen Saklıkent Tatil Sitesi’nin bazı sakinleri alevlere zamanında müdahale edilmediğini öne sürdü.
Alevlere 17’nci dakikada müdahale edildiğini belirten Orman Genel Müdürü Kahveci ise yangının bu yıl İzmir’de çıkan üçüncü büyük yangın olduğunu açıkladı:
“Hasada alınmış bir kişiye ait tarlada yangın çıkmış, sonra meraya sıçramış, şüpheli olarak ‘şu kişi yaptı’ diye elimizde bilgi yok. Savcılık araştırıyor. Ülkemizde dün gece, sadece bu bölgede değil, 11 ayrı yerde yangın çıktı. Bu bahar bu bölgelerde de çok yağışlı geçti. Otların boyu bir metreye ulaştı ve kurudu. Daha dikkatli olmak zorundayız.”
Yangınla ilgili olarak jandarmanın bir çobanı sorguladığı öğrenildi.