İzmir de 'çiftlikzede'

Balık çiftlikleri, Bodrum'un yanı sıra İzmir'deki Karaburun Yarımadası'nı da kirletiyor. Tüm yarımada çipura, levrek ve orkinos çiftlikleriyle kuşatılmış durumda. Atıklar rüzgârla sahile sürüklenirken, denizin üstü yağla kaplı. Bölgede yaşayanlar denize giremiyor.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İZMİR - Balık çiftlikleri, Bozburun ve Bodrum'dan sonra Karaburun Yarımadası'nda da kirliliğe neden oluyor. Çipura, levrek ve orkinoz çiftlikleri tüm yarımadayı çevrelemiş durumda. Manal, Balıklıova, Sıcağıbükü, Mordoğan Körfez mevkii, Eğri Liman, Gerence Körgezi ve Ildır Körfezi adeta çiftliklerle kuşatılmış.
Çiftliklerden gelen yem atıkları ve balık dışkıları da hâkim rüzgârlarla diret sahillere sürükleniyor. Bölgenin deniz ekosistemi büyük bir tehdit altında. Bölgede yaşayanlar, çiftliklerden gelen kirlilik nedeniyle zaman zaman denize girememekten şikâyetçi.
Karaburun Yarımadası Yerel Gündem-21 Genel Sekreteri Ayhan Akçura, yarımadanın 1982 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca potansiyel su ürünleri sahası seçildiğine dikkat çekerek, şunları söylüyor: "Balık çiftlikleri o tarihten bu yana yarımadanın çevresini sardı. Bölge Akdeniz fokunun üreme alanı. Gerence Körfezi'nin ağzındaki Toprak Ada'nın önemli bir bölümü yaban hayatı koruma alanı ve arkeolojik sit.
'Anlaşmalar çiğneniyor'
Gerence Körfezi de çok önemli bir üreme ve yumurtlama alanı. Tüm bunlar dikkate alındığında, Türkiye taraf olduğu Bern ve Barcelona gibi uluslararası anlaşmaları da çiğniyor. Çiftlikler, Akdeniz'deki en önemli biyorezerv alanlarından birini yok ediyor."
Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa da, balık çiftliklerinin turizmle iç içe olmaması gerektiğine dikkat çekti. Yasa, "Geçen ay Sakız Adası'nı ziyaret ettik ve oradaki meslektaşlarımıza sorduk. Onlar, 'Çiftliklerin yeri ve üretilecek miktarı bellidir. Onun ötesi olmaz' dedi. Ayrıca, Yunanistan'daki tüm balık çiftliklerinin açık denize taşındığını ve kıyalarda olmadığını söylediler. Bilimsel literatürde çiftliklerin en az 20 metre derinlikte olması gerektiği yazıyor, ama Mordoğan- Balıklıova arasındaki çiftlikler 5-6 metre derinlikte" dedi.
Muhtar: Hiçbir canlı yok
Yarımadanın güneyinde bulunan Çeşme'ye bağlı Ildır Köyü Muhtarı Seyhan Mete de çiftliklerden şikâyetçi: "Rüzgârlar burada, gündüz denizden karaya, gece de karadan denize esiyor. Çiftliklerin atık ve yağları, suni yemlerinin hepsi, sahillerimize geliyor.
Bu bölgede hiçbir canlı yaşamıyor. Sadece deniz patlıcanı, deniz matyası yaşıyor ve deniz çayırları yok olmuş durumda. Her çiftliğin önünde 200 metre avlanma yasağı bulunduğundan balıkçılarımız yanaşamıyor. Avlanma alanlarımız gittikçe daraldı. Köyümüzde turizm ve balıkçılık öldü."


    http://www.radikal.com.tr/7559757559750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.