İzmir fırtınaya teslim

İzmir'de, yağmurla birlikte etkili olan ve saatteki hızı 90 kilometreyi bulan fırtına hayatı olumsuz etkiledi.

İzmir'de, yağmurla birlikte etkili olan şiddetli fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Saatteki hızı 90 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle elektrik telleri koptu ve çok sayıda ağaç devrildi. Boyu 3 metreyi bulan dalgalar, Cumhuriyet Alanı yakınında bulunan dalgakıranın yer yer devrilmesine neden oldu. Dalgalar nedeniyle, 1. Kordon'un bazı bölümleri su altında kaldı. Fırtına nedeniyle İzmir Körfezi'ndeki vapur seferleri de iptal edildi.
İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kentte metrekareye 10 kilogram yağış düştüğünü belirterek, fırtınanın yağıştan daha etkili olduğunu söyledi. Fırtınanın güney ve batı yönlerden 50 deniz mili kuvvetinde estiğini ifade eden yetkililer, 'Günbatısı ve lodos şeklinde etkili olan fırtınanın hızı saatte 90 kilometreye ulaştı' dedi.
Yağışların yarından itibaren yerini soğuk havaya bırakacağını bildiren yetkililer, bugün 20 derece cıvarında olan hava sıcaklığının, yarın 7-11 derece arasında seyredeceğini söyledi.

DENİZ TRAFİĞİ AKSADI

Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan lodos, Ege Denizi'nde, deniz trafiğini olumsuz etkiliyor. Britanya ve Liberya bandıralı iki yolcu gemisi, Marmaris Limanı'na sığınmak zorunda kaldı.
Hızı saatte yer yer 48 deniz miline çıkan lodos nedeniyle sabah Britanya bandıralı 'Victoria' adlı yolcu gemisi Marmaris Limanı'na demirledi. 650 yolcu ve 360 mürettebatı bulunan yolcu gemisinin, Rodos'a giderken fırtına nedeniyle rotasını değiştirdiği belirtildi.
Bu arada, Antalya'dan İtalya'nın Santorini limanına gitmek üzere yol çıkan Liberya bandıralı 'Costa Clasica' adlı yolcu gemisi de, şiddetli lodos nedeniyle Marmaris iç limanına demirledi. 700 yolcu ve 120 mürettebatı bulunan gemi, alargada tutuluyor. Hava koşullarının uygun olması durumunda her iki geminin bu akşam Marmaris'ten ayrılması bekleniyor.
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde etkili olan fırtına, iskelede demirli 10 küçük teknenin batmasına yol açtı.
Fırtınanın neden olduğu dev dalgalar, Cumhuriyet Meydanı yakınlarındaki rıhtımda demirli 10 küçük boy tekneyi alabora etti. Yetkililer, fırtınanın ilçede başka hasarlara da yol açabileceğini belirterek, vatandaşları önlem almaları konusunda uyardı.