İzmir Körfezi 25 caretta caretta'yı yuttu

İzmir Körfezi'ne caretta caretta dayanmıyor! Son beş ayda körfeze beslenmek için giren 25 carreta caretta, balıkçı ağlarına takılıp boğularak, balıkçılar tarafından ağlarına zarar verdikleri için...

İZMİR - İzmir Körfezi'ne caretta caretta dayanmıyor! Son beş ayda körfeze beslenmek için giren 25 carreta caretta, balıkçı ağlarına takılıp boğularak, balıkçılar tarafından ağlarına zarar verdikleri için vurularak, körfezdeki gemilerin, teknelerin pervanelerine takılıp parçalanarak ve denizdeki naylon poşetleri denizanası diye yiyerek yaşamını yitirdi.
Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertan Taşkavak, son olarak denizde ölü bulunan caretta'yı incelediklerini belirterek, şunları söyledi: "Bu dişi, yaşlı bir kaplumbağa. Yara izi yok. Büyük bir ihtimalle ya balıkçı ağlarına takıp boğulmuş ya da yediği poşetten sindirim sistemi çökmüş. 10 gün önce öldüğünü sanıyoruz. Ağustostan beri İzmir Körfezi'nde ölen 25. caretta caretta. Bunlar nesli tehlike altında olan canlılar. Körfezin temizlenmeye başlamasıyla birlikte özelikle denizanası ve deniz kabuklularının çoğalması, bunlarla beslenen caretta caretta'ları bölgeye çekiyor. Ragıp Paşa Dalyanı'ndan akıntıyla süreklenip İzmir Körfezi'ne giriyorlar. Balıkçılık ve gemi trafiğinin yoğun olduğu İzmir Körfezi onları tehdit ediyor."