İzmir merkezli 16 ilde 'paralel yapı' operasyonu

İzmir merkezli 16 ilde 'paralel yapı' operasyonu
İzmir merkezli 16 ilde 'paralel yapı' operasyonu
İzmir merkezli olarak 16 ilde "paralel yapı" ya yönelik olarak düzenlenen operasyonda, aralarında polis şeflerinin de bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı.

İZMİR – Operasyon, İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun talimatı ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, İzmir merkezli olarak Ağrı, Antalya, Bingöl, Eskişehir, İstanbul, Kilis, Kırklareli, Kocaeli, Mardin, Muğla, Niğde, Siirt, Sivas, Şanlıurfa ve Van'da yapıldı.

Toplam 25 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlar, "askeri casusluk" adıyla bilinen, gizli bilgi ve belge bulundurma davasındaki sanıklar hakkında sahte delil üretmekle suçlanıyor.

Bu suçlamalara ilişkin ilk operasyon geçtiğimiz 3 Kasım günü yapılmıştı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun talimatıyla başlatılan operasyon sürerken 3 şüphelinin yurtdışında olduğu öğrenildi. İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, “3 Kasım'da düzenlenen operasyonun devamı niteliğindeki operasyon kapsamında 25 kişi ile ilgili gözaltı kararı çıkartıldı. Bu kapsamda 16 kişi gözaltına alındı. Soruşturma sürüyor" dedi. Bu arada, İzmir'deki şüphelilerin Yeşilyurt'taki emniyet binasına getirildiği, il dışındaki şüphelilerin ise kente getirileceği kaydedildi.

Tufan HAMARAT - DHA