İzmir metrosu Bakanlar Kurulu'nda 'durdu'

İzmir metrosu Bakanlar Kurulu'nda 'durdu'
İzmir metrosu Bakanlar Kurulu'nda 'durdu'
Bakanlar Kurulu'nun, İstanbul'da 4. Levent-Darrüşşafaka etabı için 3 gün içinde verdiği izni, İzmir metrosu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın kasım ayında verdiği söze rağmen, toplam 7 aydır alamıyor.

İZMİR – İzmir Metrosu'nda, zemin ve müteahhitlerden kaynaklanan gecikmelere, bu kez de İçişleri Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu onaylarının çıkmaması eklendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 7 aydır beklediği keşif artışı talebine onay gecikince, Üçyol- Üçkuyular hattı 1. Etap metro yapım çalışmalarını üstlenen ÖZTAŞ firması, hattın tamamının kalıcı betonlarının dökümü ve rayların döşenmesi çalışmalarını mali sıkıntı nedeniyle durdurdu.

İzmir'de Üçyol- Üçkuyular hattının 1'inci etap ihalesi kapsamında yapılan iki istasyon, tünel inşaatı, rayların döşenmesiyle ilgili yüzde 20'lik kendi yetkisindeki keşif artışını daha önceden onaylayan Büyükşehir Belediyesi, inşaat sürecinde çıkan ek imalat ve harcamalarla ilgili yüzde 19.35'lik bir artış için 31 Ağustos'ta İzmir Valiliği'ne bir yazıyla başvurdu. Valilik, 4 Eylül'de yüzde 40'a kadar olan keşif artışlarına onay yetkisi olan Bakanlar Kurulu'na sunulmak üzere yazıyı İçişleri Bakanlığı'na gönderdi.


YILDIRIM, ‘KASIMDA ONAYLANACAK’ DEMİŞTİ AMA…
Keşif artışıyla ilgili olarak Ankara 'dan önce olumlu haberler geldi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, geçen Kasım ayında yaptığı bir konuşmada Büyükşehir Belediyesi'nin metro keşif artışını onaylayacaklarını kamuoyuna açıkladı. Yıldırım'ın bu açıklamasının ardından aylar geçti. Metro inşaatında keşif artış talebiyle ilgili inceleme yapılması ve rapor hazırlanmasına karşın Mart ayının sonuna doğru yaklaşılırken henüz Bakanlar Kurulu'ndan onay çıkmadı.


GECİKME NEDENİ BAKAN DEĞİŞİMİ Mİ?
Keşif artışı talebinin İçişleri Bakanlığı'ndaki görev değişimi nedeniyle geciktiği de iddia edildi. İçişleri Bakanlığı'nda yazı hazırlanmasına karşın İdris Naim Şahin'in bakanlıktan alınması üzerine talebin Bakanlar Kurulu'na gönderilmediği, Büyükşehir Belediyesi'nin talebiyle ilgili kararı Şahin'den sonra bu koltuğa oturan İçişleri Bakanı Muammer Güler'in vereceği öne sürüldü. Ancak, Güler'in göreve başlamasının üzerinden 1.5 ay geçmesine karşın keşif artışı talebinin akıbeti sır oldu.


ÖZTAŞ ÇALIŞMALARINI DURDURDU
İzmir Metrosu inşaatının 2013 yılında tamamlanması beklenirken, sadece keşif artışı onayının gelmesinden kaynaklanan 7 aylık sorun, metroda şimdiden gecikmeye neden oldu. Bakanlar Kurulu'ndan onay çıkmaması nedeniyle müteahhit firma ÖZTAŞ A.Ş. hakedişlerinin resmi karşılığı olmadığı için hattın geriye kalan kalıcı betonlarının atılması ile raylarının döşenmesi için yürütülen çalışmaları durdurdu.


SÖZLEŞME FESHEDİLİRSE, METRO 2014'E KALIR
ÖZTAŞ'ın kalan bölümlerle ilgili inşaata yeniden başlaması için ya Bakanlar Kurulu onayının gelmesi beklenecek ya da firma ile olan sözleşme feshedilerek, 1. etap inşaatlar için yeniden ihaleye çıkılacak. Bu durumda metro inşaatı, bürokratik işlemlerin de araya girmesiyle 2014 yılından önce bitmeyecek.
Öte yandan hattın 3 istasyonu kapsayan 2. etap inşaatları sürüyor. Bu kısımla ilgili maddi sıkıntı yok.


İSTANBUL 'A 3 GÜNDE ONAY İZMİR'E 7 AYDA YOK
İzmir Büyükşehir Belediyesi aylardır keşif artışı talebine yanıt alamazken, Bakanlar Kurulu'nun İstanbul'da 4. Levent- Darrüşşafaka Metro Projesi kapsamında İstanbul Metrosu III. Aşama 4. Levent- Ayazağa Kesimi, Seyrantepe Depo Sahası ve Depo Bağlantı Hatları İkmal inşaatı ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma işleri Projesi'nde 'sözleşme bedelinin yüzde 31.30'u kadar' artışına Ağustos ayında 3 gün içinde izin vermesi dikkat çekti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 23 Ağustos 2012 tarihindeki yazısı üzerine Bakanlar Kurulu'nca 27 Ağustos'da onay verilmesi İzmir'in yaklaşık 7 aydır benzer onayı alamaması tepki çekti.


Utku BOLULU / DHA


  http://www.radikal.com.tr/112566511256657

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  domuzdan kıl koparır gibi hedefe gidiyorlar - demlicay2011

  ne yaparsanız yapın isterseni dünyayı yönetin ben yine cumhuriyetçi kalacağım. sizin ayrımcı torpilci geri zihniyetinize hep alaycı bakacağım. bu kadar insan kendini düşürmez. iş iş dediniz sizin işiniz gücünüz birileriyle uğraşmak. ne ekersen onu biçersiniz unutmayın. şimdilik zenginle fakirin oyunu alın bakalım. ya diğerleri?

  İzmir teslim olmaz - etufan

  İzmir, Anadolu kentlerine benzemez. AKP bir kez daha yanlış hesap yapıyor ve diğer kentlerde oynadığı ayak oyunlarını tekrarlıyor ama İzmirliler affetmez. Binali değil İkibinnali'yi de aday gösterse kazanamaz.

  İzmir metrosunu bir türlü yapamadınız diye İzmir Belediyesine laf atan tam taraflı vatandaş... - helle

  Duydun mu okudun mu haberi.İzin vermeyen senin takımdan ?

  7 aydır nerdeydiniz - user1148618

  Radikal gazetesi muhabirleri! 7 aydır neredesiniz? Siyasi olarak hükümet tarafındasınız tamam peki birinci ayın sonunda neden bunu haber yapmadınız? 7 aydır siz neyi geciktiriyorsunuz!!

  Normaldir,hükümetler her zaman muhalefeti ezer.. - mhkavas

  Ne yapsalardı yani?Muhalfetin işini de kolaylaştıracak hali yok.Seçimden sonra verirler.Başkanlığı kendi adayları kazanırsa,onu pohpohlayacak bir iş olur(onlar yapamadı ben gelir gelmez yaptım" babından.Eğer kendileri gene kazanamazsa bu defa kaç yıl bekler artık Allah Kerim.

  bu habere yorum yok - vendela47

  hani memleketin 4 köşesi bizim için birdi hani izmirle ankara aynıydı lafa değil işe bakacaksın..

  ... - r11

  Aslında hükümetin mantığı gayet basit ve köhne...onlara göre,izmirliler metronun çabucak bitmesini istiyorlarsa,akp 'li bir belediye başkanına sahip olmalılar! diyorlarki..eğer akp'ye oy vermiyorsanız hizmette alamassınız..hem önümüzde belediye saçimleri var...bak ona göre,verin oyunuzu akp ye,herbi işiniz hemencecik onaylanıversin milletin 'kabine'sinde...anlaşılan bu zihniyet henüz izmirlileri tanımamış!İzmir, fikrini,menfaat uğruna satmaz!!!