İzmir Müftüsü: Bizim suya girmemiz değil, suyun bize girmesi önemli!

İzmir Müftüsü: Bizim suya girmemiz değil, suyun bize girmesi önemli!
İzmir Müftüsü: Bizim suya girmemiz değil, suyun bize girmesi önemli!
İzmir İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu, sıcak yaz günlerinde denize girmenin orucu bozup bozmayacağı sorusuna esprili bir yanıt vererek, "Normal zamanlardaki gibi yüzmek risktir. Bizim suya girmemiz önemli değil, önemli olan suyun bize girmesi. Su bize giriyorsa oruç bozulur" dedi.

İZMİR - İzmir İl Müftüsü Ramazan Muslu, Ramazan'ın oruç ayı ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan, yolculuk yapmayan her sağlıklı Müslüman'ın oruç tutmasının dinin bir emri olduğunu vurgulayarak, "Oruç sadece yemekten içmekten ya da cinsel arzu ve isteklerden uzak durmak değildir. Bunların yanı sıra bizim kemale ulaşmamız, daha olgun bir Müslüman olmamız için diğer azalarımıza da oruç tutturmamız gerekir. Elimize, gözümüze, ayaklarımıza da oruç tutturmaya çalışmamız, bizim Allah'a daha kısa sürede yakınlaşmamızı sağlar. Eli, gözü ayakları haramdan korumaya çalışmamız, takva üzerine bir hayat kurmamız lazım" dedi.

"HARAM LOKMA İLE BESLENEN BİR BEDEN ALLAH'A İBADETTEN ZEVK ALAMAZ" 
Ramazan ayında yardımlaşmanın önemine değinen Muslu, iftarda sofraya fakir fukaranın oturtulması gerektiğini söyledi. Muslu, helal lokmanın önemine dikkat çekerek, "Helal lokma ile beslenebilmemiz için helal kazanç sahibi olmamız gerekir. Günümüzde ticari faaliyetler çok farklı alanlarda yapılıyor. Helal kazancın insanı manevi olarak yükselteceğini, Allah'a yakınlaştıracağını göz önünde bulundurmalarını, hatırlamalarını isteriz. Haram lokma ile beslenen bir beden Allah'a ibadetten zevk alamaz" diye konuştu.

İZMİR'DE RAKAMLARLA RAMAZAN 
Muslu, İzmir'de 871 camide mukabele okunacağını, 38 camide hatimle teravih namazı kılınacağını, 14 camide Kuran ziyafeti gerçekleştirileceğini, Çiğli, Narlıdere ve Urla ilçelerinde mobil iftar çadırları kurulacağını, 112 camide sakalı şerif ziyareti yapılacağını, 77 caminin engelliler için hazırlandığını, 19 camide iftar verileceğini, 127 caminin Kadir Gecesi nedeniyle açık tutulacağını, Alo Fetva 190 hattının mesai saatleri içinde faaliyet göstereceğini anlattı.

"DENİZE GİRMEK ORUCU BOZAR MI?" 
İzmir İl Müftüsü Ramazan Muslu, basın mensuplarının sorusu üzerine denize girmenin orucu bozup bozmayacağı konusunu esprili bir şekilde şöyle yanıtladı:
"Orucu bozan şeyler bellidir. Denize girmek, banyo yapmak eğer ağzımıza burnumuza su kaçıyorsa dikkat etmemiz gerekir. Kişinin kendisinden emin bir şekilde serinlemesinde sakınca yoktur. Normal zamanlardaki gibi yüzmek risktir. Bizim suya girmemiz önemli değil önemli olan suyun bize girmesi. Su bize giriyorsa oruç bozulur. Bu yıl Türkiye 'de 16.5 saat oruç tutulacak. Bu yıl Ramazan, yaz aylarına geldi de serin aylara kaydıralım diyemeyiz. Tutmaya gayret etmeliyiz. Hasta olanlar olabilir. Buna doktor karar verecektir. Astım spreyi, burun, kulak damlası orucu bozar mı deniyor. Vücuda dışarıdan besleyici sıvı giriyorsa orucu bozar. İlaçsa etkilemez ama besleyici ise orucu bozar." (Elif DEMİRCİ/DHA)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İzmir

  ,

  Ramazan

  ,

  hayat

  ,

  Doktor

  ,

  iftar

  ,

  Uzak

  http://www.radikal.com.tr/114089711408979

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  girdi mi? - rebuar

  Vallahi çok manalı konuşmuş...Önemli olan girip girmemek tüm mesele burda.

  hiç olmadı şimdi bu..:) - tanriya serenad

  müftü sende amma yaptın haa...:)) söylenir mi ulu orta yerde böyle birşey.. aman aman ben almiyim, ne ben suya gireyim ne de su bana . te allam yaa!!türkçenin azizliğine uğramak bu olsa gerek..:))

  Ateistler ve Oruç - ibretnüma

  Bir kardeşimiz daha böyle bir fetvayı fırsat bilerek ateistliğinin reklamını yapmış hayırlı uğurlu olsun. Diyanet de pek güzel duruyor fetvasını veriyor dosta güven düşmana kokku maşallah.

  dinini kendin, - guvent

  öğren ki böyle saçma soruları ne sor nede dinle,yoksa ona buna sorar ağzın açık dinlersin!!!nekadar az sorarsan okadar çok dinlenirsin!!!

  Geldi Ramazan Sohbetleri. - Berçben

  Müftü Bey durun Allahınızı severseniz, zaten ortalık karışık.

  Açılış yapıldı! - amaurot

  Denize girmek orucu bozar mı? Başladık bu soruyla her Ramazan duyulan seçmece geyiklere: "Oruçluken geğirdim mide suları ağzıma geldi orucum bozulur mu?" Bıkkın bıkkın hiç çekilmiyor bu sorular ya'u hemde Temmuz sıcağında! Bizim diyarlarda tahkiki imandan ziyade tatbiki iman geçerli olduğundan oruçlar başa vurabiliyor!

  vay vay vay haram lokma dan bahsediliyor gözelerim yaşardı - demlicay2011

  bilindik hikayeler. aslında hikaye değil ama bunlar bize hikaye okuyor. haram lokma dan bahsedince güldüm. hepinizin geleceği kariyeri bir alman ambargosuna bağlı sayın müftü kliman ne marka yazıcın leptopun araban cep telefonun. git sudi arabistandan al mısırdan al pakistandan al kardeşine ve davana hayhırlı olur. hakaret ettiğin yabancıdan mal almakla kendini ne zannediyorsun. (tabi varsa).