İzmir sensin Ahmet abi!

Gözlerinle, yüreğinle güldüğün bir fotoğrafından koskocaman bir pano dikmişlerdi o çok sevdiğin Kordon'a. Hani bazı hoyrat kafalar, Kordon'u doldurup otoyol yapmaya kalkmışlardı ya; 1999'da ellerinden kurtarmıştın Kordon'un arta kalanını.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Gözlerinle, yüreğinle güldüğün bir fotoğrafından koskocaman bir pano dikmişlerdi o çok sevdiğin Kordon'a. Hani bazı hoyrat kafalar, Kordon'u doldurup otoyol yapmaya kalkmışlardı ya; 1999'da ellerinden kurtarmıştın Kordon'un arta kalanını. Dolgu alanını parklara, gezi yollarına dönüştürmüştün. Bir de her açılışına heyecanla koştuğun bir sergi alanı yaratmıştın.
İşte tam oradaki panonun üzerindeydi resmin. Yanında da Edip Cansever'in 'Ahmet abili şiiri, 'Mendilimde Kan Sesleri' duruyordu. Sanki senin için yazılmıştı:
Boynu bükük duruyorsam eğer
İçimden öyle geldiği için değil
Ama hiç değil
Ah güzel Ahmet abim benim
İnsan yaşadığı yere benzer
O yerin suyuna, o yerin toprağına benzer.
Gece yarısıydı İzmir'e vardığımda, tam senin fotoğraflarından oluşan 'Ahmet Piriştina İzmir'in Her Renginde' sergisinin karşısındaydı kalacağım İzmir Palas. Kim bilir kaç güneş batırmıştık hemen altındaki Deniz Restoran'da.
İşte sen, oradaydın
İşte sen orada durmuş gülüyordun. Gecenin o saatinde iki Roman çalgıcı; biri kemancı, diğeri darbukacı; sanki sen o restoranda oturup iki kadeh içiyormuşsun gibi İzmir'e karşı, sana şarkılar çalıyorlardı.
İşçilerin ellerinde fotoğrafların, bir o panoya, bir bu panoya koşturuyorlardı. Fikret hoca da işçilerin başında duruyordu. Hani, üniversiteden alıp kent arşivi ve müzesi müdürü yaptığın Fikret Yılmaz.
Tam bir yıl önce, on binlerce İzmirli seni Narlıdere Mezarlığı'na, 'Gitme Kal Bu Şehirde' şarkısıyla uğurlamıştı. İzmirliler bir yıl sonra yine akın akın gittiler Narlıdere'ye; huzurevinden yaşlılar, okullardan çocuklar, belediyenin kurduğu merkezden engelliler, sendikalardan işçiler, kulüplerden sporcular, mahallelerden muhtarlar...
Herkesin yakasında fotoğrafın. Bütün İzmir resimlerinle donatılmıştı. Mezarının başına senin için yazdıkları şiirleri bırakıyordu yaşlısı genci. Bu sevgiyi anlayabilmek için seni anlatmak gerekirdi.
'Bu kızılın burada işi ne?'
Kral Zogo döneminde Arnavutluk Parlamentosu'nda üye olan baban Derviş bey, krallık yıkılıp sosyalizm kurulunca gelmişti Türkiye'ye. Sonradan senin sosyalist olduğunu öğrenince "Tübe tübe ne günlere kaldık" demekten kendini alamamıştı.
Sonra ikinci kez kurulan Türkiye İşçi Partisi yılları. Orada kesişmişti yollarımız; hani 'Gündüz abi'nin il başkanı olduğu yıllar. Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclisi'nde nasıl da şaşırtmıştın eşrafı. Kürsüye çıkıp emeğin en yüce değer olduğunu, bu dünyanın paylaşılası güzelliklerini söyleyince, onlar da sormadan edememişlerdi "Bu kızılın burada işi ne?" diye.
Sonra, belediyenin halka ucuz meyve, sebze, ekmek satması için kurulan TANSAŞ'ı rakipleriyle yarışacak modernliğe getirmen... DSP'den bir yıl belediye meclis üyeliği, ardından 95 seçimlerinde ilk sıradan Ankara'ya milletvekili olarak gitmen...
Ama pek sevmemiştin milletvekilliğini. Sana göre iş değildi 550 kişinin arasında erimek. Projelerin vardı kafanda ve bunu ancak İzmir Belediye Başkanı olarak yaşama geçirebilirdin. Öyle de yaptın.
Nasıl da heyecanla çağırmıştın İzmir'e metro açılırken, "Gel de Bornova'dan girelim yerin altına, birkaç dakikada Konak'tan çıkalım" diye. Denizi unutmuş İzmir'i yeniden denizle buluşturmuştun.
Yoksul mahallelerde okul okul süt dağıtmıştın çocuklara. Kültürpark'ı mezbelilikten kurtarmıştın. Kent bilincini insanlara aktarmak için uğraşmalar, paneller, raylı ulaşım projeleri, denizyoluyla otobüsü, metroyu birbirine bağlamalar, yeşil alanlar, İzmir'in bir ucundan öbür ucuna bisiklet yolları, kavşaklar, yenilenen kültür ve tarih mirası binalar, çamur rengi İzmir Körfezi'ni gözlerinin mavisine çevirmen... Kısaca bir kent nasıl kent yapılırın somut uygulamasıydı senin yerel yöneticiliğin.
Her yerde senin elin var
O gün akşamüstü Kordon'daydık. Serginin açılışı vardı. Çocukluğundan belediye başkanlığına bir Ahmet Piriştina geçidi...
Bebeklerle, çocuklarla, yaşlılarla, sanatçı dostlarınla, açılışta, sahnede. Hayatın her alanında, herkese değmiş elin. Bunu anlatıyordu 'İzmir'in Her Renginde' sergisi.
Yaptıklarını büyük onurla sürdürmeye çalışan Aziz Kocaoğlu, "Sizin tasarladığınız veya yarım kalmış projelerinizi bu kente, en başta bana vasiyetiniz olarak kabul ediyorum. Bunlar tamamlanacak ve yaptıklarınız yaşatılacak" diye söz veriyordu.
Dostun Rutkay Aziz sana son okuduğu şiiri, Ritsos'un 'Barış'ını senin ilerici, yurtsever, demokrat ve barış savunuculuğunun anısına bir kez daha okuyordu Kordon'da. Bugünün anlamını bir cümleyle anlattı Aziz: "Ben ölüm yıldönümünde Ahmet'i anmaya değil, Ahmet'in ölümsüzlüğüne tanık olmaya geldim." Maria Rita Epik senin için bir beste yapmıştı. Seni 'uyuyan İzmir'i uyandıran Beyaz Atlı Prens'e benzetmişti. O gün yalnızca mezarında değil, her yerde olduğu gibi, Üniversiade 2005 İzmir'de de lokma döküldü.
Nasıl da heyecanla gitmiştin 2003'te Seul'e. Amacın 2005'te üniversite olimpiyatlarını İzmir'de yapmaktı. Bu, olimpiyatlardan sonra en büyük spor organizasyonuydu. Sonunda Seul'den bayrağı alıp İzmir'e getirmiştin. Şimdi ağustosta 10 bine yakın sporcu gelecek tüm dünyadan. Toplam 30 bin konuk bekliyor İzmir. Büyük coşkuyla sürüyor organizasyon. Üniversiade Genel Koordinatörü Taha Aksoy olmuştu. Hani son seçimde AKP'den rakibin olan. İşte o gün Üniversiade çalışanları da senin için lokma döktü. Aksoy senin için şöyle dedi:
Ah be Ahmet abi!
"İki rakipten çok iki dost olarak yarışmıştık seçimlerde. Piriştina'yla siyasi rekabetin düşmanlık olmadığını herkese gösterdik. Ziyaretine gittiğimde beni arabanın kapısına kadar uğurlayan biriydi. Böyle güzel bir insanla tanışabilme şansına erişmek, kazanılacak en büyük onurdur."
O gün herkes sana koştu. Herkes oradaydı da bazıları, "Haydi Deniz Baykal gelmedi, partisi CHP'nin genel merkez yöneticilerinden birkaçı olsun gelemez miydi?" diye sordular. Ama çoğunluk bu fikre, "Gelmedikleri iyi oldu" diye karşı çıktı.
Günbatımında, İzmir'in göğü kızıla boyanınca kadehler hep senin için kalktı. Hep beraber Edip Cansever'i okuyorduk. Sanki senin için yazmıştı.
'Gülemiyorsun ya, gülmek
Bir halk gülüyorsa gülmektir
Ne kadar benziyoruz Türkiye'ye Ahmet abi
Bir güzel kadeh tutuşun vardı eskiden
Dirseğin iskemleye dayalı
- Bir vakitler gökyüzüne dayalı derdim ben'
Bir kent, bir başkanı nasıl bu kadar çok sevebilir Ahmet abi!


    http://www.radikal.com.tr/7496037496030

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.