İzmir Valisi: Dostum olur!

İçişleri Bakanı Aksu, işadamı Toprak'ın aldığı biletle Londra'ya giden İzmir Valisi Göksu için soruşturma açtırmadı. Aksu ile kuzen olan Göksu, "Toprak'la sadece dostluk ilişkim var" dedi. Kamu Etik Kurulu, 1954 avroluk biletler için devreye girebilir.

İZMİR/ANKARA - İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, tartışılan Londra gezisinin uçak biletlerini, batık Toprakbank'ın hâkim ortağı Halis Toprak'ın Miles and Miles kartıyla aldığını kabul etti. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ise aynı zamanda kuzeni olan Göksu hakkında soruşturma açılmasına gerek görmedi. Halbuki Etik Yönetmeliği kamu görevlilerinin hediye almasını yasaklıyor. Kamu Etik Kurulu, 1954 avro tutan biletlerle ilgili re'sen inceleme yetkisine sahip.
Göksu ve eşi Meral Göksu, geçen pazar işadamı Toprak'ın eşi ve oğluyla birlikte İstanbul'dan Londra'ya uçmuştu. Londra Havaalanı'nda Bentley marka süper lüks otomobille karşılanan Göksu, Topraklarla aynı uçağı ve aynı koltukları paylaşmalarını "Tesadüf" olarak açıklamıştı. Ancak önceki gün gezinin rezervasyonunun birlikte yapıldığı, Göksu çiftinin uçak biletlerinin, Toprak'ın Miles and Miles kartında biriken millerden alındığı ortaya çıkmıştı.
'Sadece hemşeri ve dostuz'
Basında çıkan haberler üzerine dört günlük gezisini yarıda keserek Türkiye'ye dönen Göksu, dün biletleri Toprak'ın aldığını kabul etmek zorunda kaldı. Londra'ya İçişleri Bakanlığı'nın izniyle gittiğini, Toprak'la 'hemşerilik ve dostluk' dışında hiçbir ilişkisi bulunmadığını ileri süren Göksu, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:
"Toprak'la dostluğum, 1973'te Adana'da Karaisalı Kaymakamlığı yaptığım yıllardan beri sürmektedir. Toprak, bir düğüne katılmak üzere İzmir'e geldiğinde misafirim oldu. Haziranda Londra'ya gideceğini öğrendim. 1985'te İngiltere'ye dört ay görevli gönderilmiştim. Tekrar görmek istedim. Toprak, Miles & Miles olarak birikmiş uçuş haklarının bir kısmını bizim için kullanacağını ifade ederek biletlerimizi gönderdi. Aynı gün Toprak, eşi ve çocuğunu da Londra'ya göndermeye karar vermiş, uçakta karşılaştık. Londra Havaalanı'na, şirketlerine ait iki araç göndermiş. Araçlardan biri, eşi ve çocuğunu alarak evine gitti. Ben de eşimle iddia edilen arabaya binerek, kaldığımız otele gittim."
Göksu, Toprak'ın malikânesinin satışına yardımcı olmak için Londra'ya gittiği yolundaki iddialara "16 yıllık valiliğim süresince bulunduğum illerde Toprak'ın hiçbir yatırımı, hiçbir ilgisi olmadığı gibi, bugüne kadar benden de hiçbir talebi-ricası olmamıştır. Benim de aynı şekilde Toprak'la hiçbir maddi ilişkim olmamıştır" diye karşılık verdi.
Aksu: Konuşmam
İçişleri Bakanı Aksu, dün Meclis'te gazetecilerin konuya ilişkin sorularıyla karşılaştı. Aksu, gazetecilerin "İzmir Valisi..." diye başlayan cümlelerini bitirmelerine izin vermeden "Konuşmam" dedi. Gazetecilerin ısrarı üzerine Aksu, "Vali açıklama yaptı" demekle yetindi. "Vali gelince görüşeceğinizi söylemiştiniz, görüştünüz mü" sorusunu "Hayır" diye yanıtlayan Aksu, "Valinin açıklaması sizi tatmin etti mi" sorusu üzerine ise açıklamayı görmediğini söyledi. Aksu, "Açıklama yaptığını nereden biliyorsunuz" diyen gazetecilere, "Basın danışmanım açıklama yaptığını söyledi" dedi. Aksu, "Akrabanız olması süreci nasıl etkiler, görevden almayı düşünüyor musunuz" sorularını ise yanıtlamadı.
Etik Yönetmeliği'ne göre suç
İçişleri Bakanlığı kaynakları, Göksu'nun, Toprak'ın milleriyle Londra'ya uçmasının suç teşkil etmediğini, soruşturma açılmasına gerek olmadığını savundu. Ancak, Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik'le kamu görevlilerinin hediye almaması temel ilke olarak düzenleniyor. Kamu Etik Kurulu'nun, bu maddeyi ihlal edenler hakkında re'sen inceleme başlatma yetkisi var. Yönetmeliğe göre, kamu görevlileri değeri 10 asgari ücreti aşan hediyeleri bir ay içinde kurumlarına teslim etmek zorunda. THY fiyat tarifesine göre, Göksu ve eşinin, Toprak'ın millerinden karşılanan business class bilet paraları 1954 avro, yani yaklaşık üç bin 244 YTL tutuyor. (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7506047506040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.