İzmir Valisi'nden 'twitter gözaltıları' açıklaması

İzmir Valisi'nden 'twitter gözaltıları' açıklaması
İzmir Valisi'nden 'twitter gözaltıları' açıklaması
İzmir Valisi Mustafa Toprak, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarda, İzmir'de sosyal paylaşım siteleri üzerinden "halkı galeyana getirici ve olayları büyütücü paylaşımlar yapıldığı" iddiasıyla gerçekleştirilen gözaltılarla ilgili açıklamalarda bulundu

İZMİR - İzmir Valisi Mustafa Toprak, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarda, İzmir'de sosyal paylaşım siteleri üzerinden "halkı galeyana getirici ve olayları büyütücü paylaşımlar yapıldığı" iddiasıyla gerçekleştirelen gözaltılarla ilgili, "Şüphesiz ki sosyal medyada haberleşmek, ileti atmak almak, onda bir problem yok yalnız, bunların halkı galeyana getiren suç unsuru içerecek şekilde bir takım söylemler, 'yakmak, yıkmak talan etmek' şeklinde bazı içerikler var dolayısıyla bunların üzerinde hassasiyetle durulması gerekiyor" dedi.

Toprak, Şükrü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen mezuniyet töreni sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İzmir'de, Taksim Gezi Parkı olayları sırasında sosyal paylaşım siteleri üzerinden "halkı galeyana getirici ve olayları büyütücü paylaşımlar yapıldığı" iddiasıyla ilgili yapılan gözaltı işlemine ilişkin soru üzerine Vali Toprak, bu konuda 38 kişiye yönelik yürütülen çalışmanın söz konusu olduğunu bildirdi.

Bu çalışmanın kamuoyunda yanlış anlaşılmaması gerektiğini dile getiren Toprak, şunları söyledi:

"Şüphesiz ki sosyal medyada haberleşmek, ileti atmak almak, onda bir problem yok yanlız, bunların halkı galeyana getiren suç unsuru içerecek şekilde bir takım söylemler, 'yakmak, yıkmak talan etmek' şeklinde bazı içerikler var dolayısıyla bunların üzerinde hassasiyetle durulması gerekiyor. Neticede bunların Türk Ceza Kanunu'na göre suç oluşturup oluşturmayacağı, adli mercilerin değerlendirmesine tabi. Bunu, bu şekliyle algılamak lazım. Yoksa şöyle bir yanlış algıda oluşturmamak lazım, 'twetter ve facebookta milyonlarca insan var, bunların hepsiyle ilgili bir işlem mi yapılıyor?' Böyle bir yanlış noktaya da gitmemek lazım. Konu şu tespit edilen twetter ve facebook içeriklerinde hakikaten bir 'ayaklanalım, yakalım, yıkalım, basalım, polis buradan çekiliyor gidip yakalım' şeklinde bir takım ifadeler var. Ben bir kaç örneğini ifade ediyorum bunların kanun nezdinde ne anlama geldiği şüphesiz ki adli mercilerin işidir."

Vali Toprak, adli merciler tarafından yürütülen soruşturmanın Türk Ceza Kanunu'nun suç işlemeye ve kanunlara uymamamaya teşvik suçlarından yürütüldüğünü bildiğini aktardı.

SİVİL KIYAFETLİ KİŞİLERİN OLAYLARA MÜDAHALESİ

Vali Toprak, İzmir'de meydana gelen olaylara müdahalede, resmi polislerin yanı sıra sivil kıyafetli ve ellerinde sopa bulunan kişilerin yer aldığının basına yansıması konusunda ise bu konunun araştırılması için müfettiş taleplerinin söz konusu olduğunu hatırlattı.

Medyaya yansıyan görüntülerde yer alan kişilerin kimler olduğu, bunun nasıl olduğu konularında hiçbir eksik kalmamak kaydıyla soruşturulmak üzere İçişleri Bakanlığı'ndan bir mülkiye başmüfettişi ile emniyet müfetişleri görevlendirilmesini talep ettiklerini hatırlatan Toprak, "Sayın Bakanımız da bunları acilen görevlenrdiriyor. Bir kısmı geliyor, diğerleri de gelmek üzere. Dolayısıyla en kısa zamanda gelip göreve başlayacaklar. Bu noktada, sizlerin de dile getirdiğiniz bilgiler, bulgular ciddiyetle üzerinde durularak incelenecek. Bunun da böyle olması gerekiyor."


DHA  http://www.radikal.com.tr/1136505113650513

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Polis Destekli Tweet İçin Ne Yapılıyor? - Ibrahim

  Okuduğum haberde gösterici fena şekilde dövülmüş. Bunu paylaştığı zaman bazı kişiler olumsuz şekilde tepkilerini dile getirmişler. Bu şekilde olumsuz tepki verenlerde kışkırtma yapmış olabilir mi? Bu tweetler masum mu? Haber adresi :http://www.radikal.com.tr/fotogaleri/turkiye/gezi_eyleminde_yedigi_dayagin_fotograflarini_twitterda_paylasti-1136513-4

  bazı hesaplar var - diğer yaşam formu

  En barışçıl gösterilerin İzmir'de olmasına rağmen polisin en orantısız, şiddetli, vahşi ve saçma saldırılarını İzmir'de gerçekleştirme nedeni, çoğunluğu CHP'li seçmen, Cumhuriyet mitinglerine en fazla desteği veren gavur İzmirlileri provake edip, galeyana getirerek, halkın daha şiddetli protestolara yöneltilmesi ve bununla diğer şehirlerdeki eylemlerin önüne geçmesinin sağlanarak gölgede bırakılmasıdır, ki, bununla bir yandan gösterilerin arkasında Ergenekoncuların olduğu iddialarına dayanak gösterilecek, diğer yandan hem kendi saflarını sıklaştırmış, hem de diğer gösterilerin pasifize edilmesi sağlamış olacak ve aynı zamanda İzmirlilerden intikam alınmış olacak. Başka bir açıklaması yok.

  Twitter vs polis soruşturması - rafet.torlu

  Gösteriye katılanların 99%'u 'yakmak,yıkmak' konusunda bilinçlidir ve bu tür eylemleri engelleyecek güçtedir. Hiç kimse, bir kaç ateş resmi ile resmin bütününü görmezden gelmemelidir. Gösterilerin en büyük nedenlerinden biri olan, ve sonuca kavuşturulması aciliyetle beklenen 'polis şiddeti' konusu dururken; twitter'dan gençleri 'böyle' bir nedenle gözaltına almanız; doğal olarak ve ÇOK ÜZÜLEREK söylüyorum ki, insanların aklına "sindirme politikası" düşüncesini yerleştiriyor. Bu dönemde yaşadığımız, çok ciddi ve çok üzücü boyuttaki, 'toplum-polis' karşıtlığı mevcutken, yaptığınız eylem(ve açıklamalar) halkı polisle tekrar birleştirmek değil; polise karşı tavır alınmasını sağlamaktır. Şahsen, Türk bayrağımla yolda yürürken bir polis görsem, 'acaba benim başıma da izlediğim olaylar gelir mi' diye düşünmeden edemiyorum, ve bunun sorumluluğu hala sizdedir sayın vali.

  "Yüzde 50'yi zor tutuyoruz" - hosgörüvesevgi

  Bir Basbakan alenen tehit etmekte ve suc unsuru olusturmaktadir.Peki bu zatiali icin niye sorusturma acilmaz! Siz kimi kandiriyorsunuz AKP'nin Valisi Sultan Erdogan kimseyi takmamakta ve kibiriyle ülke isanimiza kaos yasatmakta ve simdilerde sorumsuzca davranmakta, yurt disi seyahatlerine devam etmektedir! Ölen insanlarimiz ve onca yaralananlarin sorumlularinin aciga cikaralacagina gelmisler softarik incelemeleden bahsedilmektedir! Tweetleri gözden gecireceginize ve harciyacaginiz zamani Polis siddetine ayirip onlara psikolojik tedavi yardiminda bulunup, sopalarini birakmasini emretseniz daha iyi olmazmi? Türkiye polis devleti yolunda olsa bu halklar buna izin vermeyecektir! Gazinizla da, soplarinizla da bunu basaramyacaksiniz! Bu da böyle bile. Ölümden öteye köy yoktur......

  diyarbakırdan ayrıldı - emr-91

  diyarbakıra huzur geldi şimdi izmire geldi izmirin hali ortada

  valimizin ilk icraati - karayel1965

  Diyarbakir tecrübelerini izmire tasimis sayin valimiz.dicle üniversitesinde eli sopalilarin polislerle birlikte demokrat ögrencilere saldirisinin aynisini izmirde yasanmasini tesadüfmü sanirsiniz.

  DİYARBAKIR VALİSİMİYDİ? :) - bektasoglu1975

  Adam Diyarbakır'dan geliyor. Devletin nefes alanı dahi fişlediği toprakların başkentinden. Doğal olarak psikolojiden çıkamamış ya da Tayyipin emriyle İzmir'i de Diyarbakır yapmaya gelmiş...!