'İzmir'de 3 bin kişiyi hayata döndürdük'

Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Müdürü Akdülger: İzmir'de suça karışan 3 bin kişiyi tedaviye yollayarak uyuşturucudan kurtardık

İZMİR - Denetimli Serbestlik Yasası sayesinde, İzmir’de 3 bin bağımlı çocuğun hayata döndürüldüğü açıklandı. Adalet Bakanlığı’na bağlı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi’nde çalışan bir şube müdürü ve 27 memur, uyuşturucuyla ilgili suçlardan mahkeme karşısına çıkan 14 yaşından küçük çocukları sıkı bir biçimde takip ederek tedavi olmalarını sağladı.
Şube Müdürü Mesut Akdülger, çalışmadan umutlu: “Birinci amacımız, mahkemenin verdiği karar doğrultusunda bu gençlerin uyuşturucu tedavilerine gitmelerini sağlamak. Haklarında verilen hapis cezası olduğunu ve tedaviyi kabul etmemesi halinde cezaevine gireceğini bilen gençler, tedavi sürecini kurtuluş gibi görseler de bir süre sonda bağımlılıktan çıkmaktalar. Bugüne kadar 3 bin genci Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedaviye aldık. Bizden sevk alarak hastanelere giden gençlerin bütün masraflarını devlet karşılıyor. Tedavi sonunda bağımlılığı devam eden kimse de kalmadı.”
“Hırsızlık yapan gence kitap okuma cezası”, “İzinsiz ağaç kesene 100 fidan dikme cezası” gibi uygulamalarıyla bilinen ‘Denetimli Serbestlik’ uygulaması Türkiye’de 2005’de başlamıştı.
İzmir Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi, kent merkeziyle 17 ilçesinden sorumlu. 2006’da merkeze çeşitli suçlarla ilgili 1265 dosya geldi. Dosya sayısı 2007 yılında 3 bin 518’e, 2008’de 6 bine ulaştı. Akdülger, “Amacımız bu kişileri kamu yararına kurumlarda çalıştırıp alıştıkları maddeler veya işledikleri suçlardan kurtarmak. Güvenli bir toplum için denetimli serbestlik şart. İngiltere ve Amerika’da 150 yıl önce kurulan bu merkez geç de olsa Türkiye’de kurulması çok büyük fayda sağlıyor” diye konuştu. (dha)