İzmir'de '3130 nolu kaskla' orantısız polis şiddeti

İzmir'de '3130 nolu kaskla' orantısız polis şiddeti
İzmir'de '3130 nolu kaskla' orantısız polis şiddeti
Berkin Elvan eylemleri sırasında İzmir'de herhangi bir şiddet eylemine girişmeden polisin sert tutumunu sözlü olarak protesto eden bir vatandaş bir çevik kuvvet polisinin gazabına uğradı.

Radikal.com.tr – Haziran ayında, İstanbul ’daki Gezi Parkı’na göstericilerin kurduğu kampı dağıtmak için polisin giriştiği sert müdahaleler sırasında başına isabet eden gaz fişeği kapsülüyle ağır yaralanan ve önceki gün hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan için yapılan anma eylemlerinde de polisin sert tutumu dikkat çekti. İzmir 'de herhangi bir şiddet eylemine girişmeden polisin sert tutumunu sözlü olarak protesto eden bir vatandaş bir çevik kuvvet polisinin gazabına uğradı.

Haziran ayında Gezi Parkı protestoları sırasında bir polisin kordonda oturan genç bir kızın saçını çekmesi, saçından tutup sürüklemesi, "biz burada oturuyoruz" diyen gençleri copladığı görüntüler uzun süre tartışılmıştı.

Dün akşam ise Berkin Elvan için düzenlenen eylemde İzmir'de görevli '3130' numaralı polis memuru önce göstericiye kaskını fırlattı. Ardından tekme tokat dövmeye başladı. 3130 numaralı polis memuruna diğer bazı polis arkadaşlarının da yardım ettiği, as sayıda polisin de araya girmeye çalıştığı görüldü.

Polisin yüzüne sert cisimlerle vurduğu Mustafa Candemir isimli vatandaş yaralandı, yüzü kanlar içinde kaldı. 

Olay, geniş bir cadde üzerinde göstericilere biber gazı ve copla müdahale eden polislere, bir dükkana sığınmak zorunda kalan bir vatandaşın tepki göstermesi üzerine başlıyor. Vatandaşın sözlü tepkisine sinirlenen polis, çok sayıda kişinin sığındığı dükkana doğru önce kaskını fırlatıyor ve oradakilerin üzerine yürümeye başlıyor.


Dükkan içine sığınmış olan insanlar bu polise yine sözlü olarak tepki gösteriyorlar. Bu esnada diğer çevik kuvvet polislerinin de olay yerine yöneldikleri görülüyor. 3310 kask nolu polis dükkana sığınan kişiler arasında kendilerine sözlü tepki gösteren Mustafa Candemir isimli yurttaşı buluyor ve darp etmeye başlıyor. Candemir'in yanındaki diğer yurttaşlar ve bir iki polisin yatıştırma çabalarına rağmen 3310 kask nolu polis, diğer arkadaşlarının da yardımıyla Candemir'e üst üste vuruyor.Mustafa Candemir'in yüzü bir anda kan içinde kalıyor. Bazı polisler bu durumdan tedirgin olmuş olmalı ki darp eden arkadaşlarını da alıp olay yerinden hemen uzaklaşıyorlar. Yaralı Mustafa Candemir'i, dehşete kapılmış arkadaşları ve çevredeki insanlar yerden kaldırmaya çalışıyor. Yüzü kan içinde kalan Candemir hastaneye kaldırılıyor. 

 

Bu darp olayını gerçekleştiren polis, saldırı sırasında kullandığı kaskı da olay yerinde bırakıyor.


İşte 3130 numaralı polisin çok tartışılan görüntüleri: