İzmir'de 35 TGB üyesi gözaltına alındı

İzmir'de 35 TGB üyesi gözaltına alındı
İzmir'de 35 TGB üyesi gözaltına alındı
Polise verileceği açıklanan 'önleme gözaltısı' yetkisiyle ilgili ilk operasyon İzmir'de yapıldı. 5. İktisat Kongresini protesto edeceğinden şüphelenilen 35 TGB'li gözaltına alındı.

İZMİR – İzmir'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın da katıldığı 5. İktisat Kongresi öncesinde protesto gösterisi yapmaya hazırlandıkları öne sürülen 35 Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi gözaltına alındı.

İzmir’deki 5. İktisat Konresi'nin başlamasına dakikalar kala, TGB üyelerinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın girişi sırasında protesto gösterisi yapacağı istihbaratı alındı.

Polis, otel çevresinde aldığı güvenlik önlemlerini arttırdı.

Kongrenin yapılacağı Swiss Hotel'e birkaç yüz metre uzaklıktaki Hilton Oteli arkasındaki sokakta topluca yürüyen gruba polis müdahale etti. Polis 35 TGB üyesini gözaltına aldı. TGB üyelerinin 'Gösteri ve Toplantı Yürüşleri Yasası'na muhalefet' suçlamasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınan TGB'liler, otobüsle Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Gözaltıların Cumhurbaşkanı Gül'ün otele girişinden kısa süre önce gerçekleştiği öğrenildi.

Bu arada Kongre'nin yapıldığı otelin çevresindeki cadde ve sokaklar, güvenlik nedeniyle trafiğe kapatıldı. Ayrı uçaklarla gelen Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan 'ın Adnan Menderes Havalimanı ile otel arasındaki güzergah da geçişler sırasında trafiğe kapatıldı.

POLİSE ‘ÖNLEME GÖZALTISI’
Ekim ayı başında gündeme gelen yeni bir yetki paketi kapsamında polise ‘tehlike arz ettiği düşünülen kişiler için önleme gözaltısı’ yetkisi verileceği gündeme gelmişti. Henüz yasalaşmayan taslak, hâkim ve savcı talebiyle uygulanan önleme gözaltılarını bundan böyle 12-24 saate kadar polisin yetkisine veriyor. (Radikal, DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115812511581256

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - noelon

  buyrun faşit diktatoryaya...

  humanıstanbul - momentum

  Böyle, lafı hiç dolandırmadan konuşanları takdir ediyorum: zaman kaybının önüne geçiyor: "...tek ortak noktamız laiklik yanlısı olmamız..." Daha ne olsun be kardeş, başka referans yok ki? Bizdeki sağ-sol bölünmesi zannettiğimiz şeyin temelinde din yatar: dindarlar bir tarafta laikler bir taraftadır da, bunu böylece dile getirmeyi çok kaba saba buluruz nedense. İşin gerçeği sizin dediğiniz gibi: Sağ tarafta AKP'liler, ülkücüler, dindarlar, nizam-ı alemciler, apolitik muhafazakarlar bir entegre grup oluşturur; sol tarafta laikler, kemalistler, devrimciler, sosyalistler, femenler, lambadalar, geziciler hatta ayrılıkçı Kürtler bir grup... Aradaki alt ayrımlar önemsizdir; Dersim fenomeni bu konuda güzel bir gözlem alanı oluşturur mesela. Bir sözüm de Radikal'e: Haber başlığında polisin "önleme" yetkisine dayanarak gözaltıları yaptığını yazmışsınız, haberin içinde ise, kişilerin "yasaya muhalefet" suçlamasıyla gözaltına alındığını, önleme gözaltılarına ilişkin kanunun henüz taslak halinde olduğunu yazıyorsunuz. İkisi birbirine ters. Biraz özen lütfen.

  Çok yararlı bir uygulama! - armagandenizci

  Mesela seçim günlerinde sabaha karşı bütün Türkiye'nin bütün şehirlerindeki bütün muhalifleri, çatlak sesleri, rakip partilerin sandık görevlilerini, kılı tüyü, tipini beğenmediğin herkesi "seçimlerin huzur içinde geçmesi için asayiş önlemi" gerekçesiyle içeri alsana. Ortalık misler gibi, tertemiz, cillop olmaz mı? Bunu bir düşün.

  Farketmez - brotherlouie

  Uyguladığınız bu faşizm ile TGB gibi örgütlerin mantar gibi çoğalmalarına ve her geçen gün apolitik olan gençlerimizin anti emperyalist ve anti gerici olmasına katkıda bulunuyorsunuz. Baskı uygulayarak birilerini sindirmeyi Osmanlı yapamamış siz mi yapacaksınız? Durmak yok yola devam.

  TGB'cilerle tek ortak yanım - hümanıstanbul

  Laiklik yanlısı olmamız...Öbür türlü bu güruhun benim nazarımda akp 'den hiçbir farkı yoktur,hatt akp daha sol...Neden mi böyle düşünüyorum?TGB'cilerin düsturu haline gelmiş, dillerine pelesenk olmuş bir ifadeyi aktarayım:"Türk olunmaz,Türk doğulur"...

  TGB - Rozdemir33

  TGB'nin açılımı" Türkiye Gençlik Birliği"DEĞİL,"T Ü M Gençlik Birliği"dir.Dernek adllarını kullanmakta bile sahtekarlık yapıyorlar.