İzmir'de adı ve darbesi tehlikede

İzmir'de adı ve darbesi tehlikede
İzmir'de adı ve darbesi tehlikede

İzmir?deki iki okul, emekli Orgeneral Evren?in adını taşıyor.

İZMİR - İzmir İl Genel Meclisi, ‘12 Eylül’ ve ‘Evrenpaşa’ ilköğretim okulları ile Kenan Evren Anadolu Lisesi’nin adının değiştirilmesi için ‘temenni’ kararı aldı.
İzmir İl Genel Meclisi’nin önceki günkü toplantısında gündem dışı söz alan CHP’li meclis üyesi Gülşen Korkmaz Kahraman, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ülke demokrasisini kesintiye uğrattığını; insanlara zulüm ve baskılar yapıldığını söyledi. O dönemde 1 milyon 683 bin kişinin fişlendiğini, 650 bin kişinin gözaltına alındığını savunan Kahraman, şöyle konuştu:
“Demokrasinin beşiği olan İzmir’de Narlıdere 12 Eylül ve Yamanlar Evrenpaşa ilköğretim okullarıyla, Gültepe Kenan Evren Anadolu Lisesi bulunmaktadır. Bugün gerçek darbeciler halen Cumhuriyet balolarına davet ediliyorken, ülkede sahte darbeciler yaratıldı ve bu insanlar işlenmeyen bir suçun bedelini şimdiden ödemeye başladılar. Uzun gözaltılar, iddianame tekniğine aykırı iddianameler, neyle suçlandıklarını bilmeden tutuklanıp halen de haklarında iddianame düzenlenmeyen insanlar var. Eğer hepimiz demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlemesinden yanaysak, darbenin ve darbecilerin izleri en azından güzel İzmirimizden, okullarımızdan silinsin ve o okullarda okuyan çocuklar ‘Bu 12 Eylül iyi bir şey olmalı ki okullarımıza ismi verilmiş’ diye düşünmesinler.”
Bu okullara 12 Eylül döneminde idam edilen Erdal Eren, eski Gültepe belediye başkanlarından Aydın Erten ve şair Nâzım Hikmet Ran’ın adlarının verilmesini öneren Kahraman, “darbeler nedeniyle bu kadar travma yaşamış bir ülkede yeni darbeler olmasın, sahte düşmanlar yaratmayalım” dedi.

‘İsimleri MEB belirler’
İzmir İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Yılmaz, darbe yıllarının kötü yıllar olduğunu, ancak okulların isimlerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmesinin uygun olacağını ifade etti. AKP Grup Başkanvekili Ali Naci Erdem’in de Gülşen Korkmaz Kahraman’ın konuşmasını destekleyici sözlerinin ardından, meclis üyeleri oybirliğiyle okul isimlerinin değiştirilmesi yönünde temenni kararı aldı. (aa)