İzmir´de Alevi mezarlarına saldırı

İzmir´de Alevi mezarlarına saldırı
İzmir´de Alevi mezarlarına saldırı
Bornova'da kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler, Alevilere ait 20'ye yakın mezara, taşlarını kırıp zarar verdi.

İZMİR - Bornova İlçesi Naldöken Mahallesi'ndeki mezarlıkta yaklaşık bir ay önce görevlisi bulunmayan nöbetçi kulübesi, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ateşe verildi. Bu olayın ardından dün mezarlığa ziyarete gidenler, bu kez de yakınlarına ait mezarlara, taşlarının kırılıp, zarar verildiğini gördü.

İhbar üzerine mezarlığa giden polis ekipleri, inceleme yaptı. Hepsi de Alevi olan kişilerin bulunduğu yaklaşık 20 mezarın zarar gördüğü tespit edildi.

YAKINLARI TEPKİLİ
Yakınlarına ait mezarlara zarar verilmesi, vatandaşları da öfkelendirdi. Mezarlıkta toplananlar, olayın altında siyası düşüncelerin bulunduğunu ve yapan kişilerin bulunmasını beklediklerini dile getirdi.

Aile bireylerine ait mezarların zarar gördüğünü söyleyen Cemal Boran, " Belediye mezarın etrafını yeniden düzenledi, duvar yaptı. Ama bunun sonrasında, önce bekçi kulübesi ardından da mezarlarımız zarar gördü. Bunun ne amaçla yapıldığını bilmiyorum. Siyasi bir neden aramak istemiyorum ama sadece Alevi kişilere bu saldırısının yapılması, bunu akla getiriyor. Bu mezarlıkta güvenlik görevlisi bulunmasını istiyoruz. Polisin de saldırıyı yapanları yakalamasını bekliyoruz" dedi.

Sivas İmranlılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ali Atasoy ise "Saldırı Alevi mezarlarının yanında özellikle de Sivaslılar'a yönelik yapılmış. Bizler hiçbir ayrıma gitmeden beraber yaşamanın güzelliğini anlatıyoruz, istiyoruz. Mezarlara zarar vermek kime yarar getirir. Bunun neden yapıldığı belirlensin. Kimsenin arasına nefak tohumları ekilmesin" dedi.

DHA - Taylan YILDIRIM


  http://www.radikal.com.tr/115210111521017

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Lütfen uyanık olalım - Dedemkorkut

  Artık gerçeği görelim. Bu ülkede işini gücünü bırakıp mezar tahrip etmeye vakit ayıracak akıllı insan olamaz. Bunu yapan ya delidir ya da birileri tarafından belli bir bedel karşılığı görevlendirilmiştir. Geçtiğimiz günlerde de (galiba Tekirdağ'daydı) sünni mezarlığı tahrip edilmiş yerlere, "Allah yoktur"gibi yazılar yazılmıştı. Muhtemelen bu (alevi mezarlarını tahribat işi) öncekinin (yani sünni mezarların tahribinin) rovanşı olsun diye yapılıyor. Birileri bizi sürekli kışkırtmaya çalışıyor. Bu provakasyonlara kanıp oyuna gelmeyelim. Böyle yaparsak, birbirimize ve ülkemize zarar vermiş oluruz..

  Sovyetler Gibi Mi? - Benkaya

  Sen hangi ülkede yaşıyorsun sevgili kardeşim. Sadece Ermeni olduğu için öldürülenler, alevi olduğu için yakılanlar, anadilinde konuştuğu için öldürülenler, senin gibi yaşamak istemediğini ifade etmeye çalışırken öldürülüp kafası gözü patlatılanlar... bunların hepsi %99 u müslüman olduğu idda edilen ülkemizde yaşanıyor bilmem farkındamısın...

  alevi mezarlarının tahribi bir Provakasyonun olacağının habercisimidir. - okkes cavus

  çeşitli illerde alevi evleri işaretlenmişti. bunlar sıradan bir olay olarak görmemek lazım. bu insanları germek psikolojik gerilim ve toplumu her an bir olay olacakmış gibi, Alevileri tedirgin etmek ve toplumu saflaştırmaya çalışan karanlık güçlerin zaman zaman böyle soğuk savaş takdi ği olabilir. ama yinede bu dikkat edilmesi gereken durumdur. devletimiz bu tür durumlara karşı tedbirini almalıdır. ülkemiz zamanla bazı olaylar yaşadı vede çok hassaslaştılar......

  kurt ile kuzu - maren

  Ben bu saatten sonra niye cami ile Cemevinin aynı bahçe içinde olmasına razı geleyim camiden çıkıp cemevinde semah dönenler katledilsin diye mi!

  Kafir - vancetti

  Bir kafiri yedi kere imana davet edeceksin, kabul etmezse kellesini vurmak caizdir. Sünni bir aile de yetiştim. Babaannem bana Alevilerin mum söndü yaptıklarını ve burada anlatmak istemediğim bir sürü şey anlattı. Babaannem gerçek bir melekti, saf temiz. Dünya köyünden ibaretti. Kim söyledi bunları sana dediğimde, gülerek ben el aldım oğul, bunları I...'lı A....'lı hoca anlattı derdi. Bölgede etkin bir ulema ve (ilim) adamıydı.Bir genç kızımız oturduğu apartman da Alevi olduğunu gizlediğini anlattığın da gözlerim dolmuştu. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz biz?. Bu anlayışın yılmaz temsilcileri bana anayasa yapacaklarmış, güldürmeyin beni. Üzülmeyin canlar, bu ülke de önemli bir Sünni kesim sizin acılarınızı paylaşıyor, ölüye bile saygı duymayan bu yaratıkları kınıyor.

  komik olmayın - likapa

  hala mı bu bayat senaryolardan bıkmadık yaaa.kargalar bile güler artık bu basit provakasyonlara.provakasyon bile demek istemiyorum artık.hiç tepki göstermeye bile gerek yok.çünkü çok bayatlatı bunlar.budevirde böyle bir senaryoyla sokağa inip birbirini boğazlayacak alevi ve sünni göremiyorum, komik olmayın.

  Sovyetler gibi... - kujo84

  Bu haberi okuyunca sovyetler aklima geldi.Sovyetlerde de Turk ve Musluman mezarlarinin taslari kirilirdi kimligi belirli pardon belirsiz kisiler tarafindan.