İzmir'de alkollü baba dehşeti

175 promilli olduğu ortaya çıkan baba 13 günlük bebeğini dövdü. Engelli annenin çığlıklarına gelen komşular bebeği yerde kanlar içinde gördü. Hastaneye götürülen bebek kurtarılamadı


Tufan HAMARAT

İZMİR - Karşıyaka'da, 39 yaşındaki Yeter Çalık, evinde içki içip iddiaya göre 13 günlük oğlu Emre Can Çalık'ı dövmeye başladı. Kocasına engel olamadığı öne sürülen yürüme engelli 26 yaşındaki Arzu Çalık, bağırarak komşularından yardım istedi. Eve giren komşuların yüzü kanlar içinde bulduğu bebek, taksiyle kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı. Mahallelinin döverek polise teslim ettiği Yeter Çalık'ın, 175 promil alkollü olduğu ortaya çıktı.
Olay, dün saat 23.30 sıralarında Cumhuriyet Mahallesi 6626 sokak, 76 numarada meydana geldi. İnşatlarda boya badana işleri yapan, ancak ekonomik kriz nedeniyle bir süredir işsiz olan Yeter Çalık, evinde içki içerken, iddiaya göre bir anda bağırıp 24 Şubat'ta Karşıyaka Devlet Hastanesi'nde dünyaya gelen oğlu Emre Can Çalık'ı dövmeye başladı. Öfkeli kocasına engel olamadığını öne süren yürüme engelli Arzu Çalık, bağırarak komşularından yardım istedi. Bu sırada sokakta bulunan 39 yaşındaki Çoşkun Çalım ve arkadaşları, eve girdiklerinde çocuğu yerde kanlar içinde gördü. Yeter Çalık'ı evden çıkaran Çalım ve arkadaşları, döverek etkisiz hale getirip polise haber verdi. Çevredekiler durumu ağır olan talihsiz bebeği de çağırdıkları taksiyle Karşıyaka Devlet Hastanesi'ne götürdü. Bebeğin hastaneye gelirken duran kalbini yeniden çalıştırmak için Acil Servis'te görevli doktorlar seferber oldu. Bebeğin yeniden hayata döndürülüp, İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilmesi için yenidoğan bebek ambulansı hastane önünde hazır bekletildi. Ancak yapılan kalp masajına rağmen minik bebeğin kalbi çalıştırılamadı. Talihsiz bebek yaşamını yitirdi.


ANNESİNİ DE DÖVMÜŞ


Yaklaşık bir yıl önce evlenen ve annesi 75 yaşındaki Ayşe Çalık ile kendisiyle aynı işi yapan kardeşi 38 yaşındaki Adem Çalık'ın evlerinin üst katında oturan Yeter Çalık'ın sürekli içki içip komşularıyla tartıştığı, iki yıl önce kendi evini ateşe verdiği, annesine karşı da şiddet uyguladığı anlaşıldı. Ağabeyini alkol kullanmaması için sürekli uyardığını söyleyen Adem Çalık, “Ağabeyim sürekli alkol kullanır. Alkol alınca kendisini kaybediyordu, kimseyi tanımıyordu, komşularla defalarca kavga etti. Annemi de daha önce dövdü, engel olamadım. Komşular ‘bebeği bırak’ diye bağarınca evden çıktığımda gördüm olayı. Ben çıktığımda battaniye içinde taksiye bindirip hastaneye götürdüler yeğenimi” dedi.
Polis tarafından gözaltına alınıp Örnekköy Polis Merkezi'ne götürülen Yeter Çalık'ın evini yakmak, darp, ızrar, saldırgan sarhoşluk gibi suçlardan poliste 16 ayrı kaydının bulunduğu da ortaya çıktı. Teslim edildiği Cinayet Büro Amirliği ekiplerince sağlık raporu alınan Yeter Çalık'ın 175 promil alkollü olduğu belirlendi. Kendisine soru soran gazetecilere küfür edip tepki gösteren Yeter Çalık, “Ben kimseyi dövmedim. Arkadaşlar beni dövdü. Neden pişman olayım, ben bir şey yapmadım ki” diyerek suçlamaları kabul etmedi.
Bebeğin annesi Arzu Çalık, ifadesi alınmak üzere Bozyaka semtindeki Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliği'ne götürüldü. Bebeğinin öldüğü henüz kendisine söylenmeyen, tedavisinin sürdüğünü sanan Arzu Çalık, ifadesinin ardından serbest bırakıldı. 13 günlük oğlunu döverek öldürdüğü gerekçesiyle gözaltına alınan Yeter Çalık'ın ise işlemlerin tamamlanmasının ardından İzmir Adliyesi'ne sevk edileceği bildirildi.
Bebeği taksiyle hastaneye getiren aşçı Çoşkun Çalım, “Sokakta arkadaşlarla konuşuyorduk. Evden bağırma sesleri gelince gidip baktık. Çocuk yüzü kanlar içinde yatıyordu. Hemen taksi çağırıp hastanaye kaldırdık” dedi.