İzmir'de bir melek

Ödemiş'te dargelirli ailelerin çocuklarının okuduğu Çapacızade İlköğretim Okulu, Nilgün Antmen'le hayat buldu.
Haber: YÜKSEL BALCI / Arşivi

İZMİR - Ödemiş'te dargelirli ailelerin çocuklarının okuduğu Çapacızade İlköğretim Okulu, Nilgün Antmen'le hayat buldu. Çocukların bütün sorunlarıyla ilgilenen Antmen, yardımseverleri harekete geçirerek okulun çehresini değiştirdi.
Masrafları üstlendi
Beydağ Barajı şantiye şefi mühendis Ümit Antmen'in 40 yaşındaki eşi Nilgün Antmen, kendi çocukları Hulusi Uçaçelik Anadolu Lisesi'nde öğrenim görmesine karşın, şehrin en ücra köşesindeki Çapacızade İlköğretim Okulu'nun zor durumda olduğunu öğrenince, kendisini buraya adadı. Okul Aile Birliği Başkanlığı'na getirilen Antmen, fasıl geceleri, çay partileri organize etti. Antmen'in girişimleriyle öğrencilerden tiyatro grubu oluşturuldu, ilçe ve köylerde oyun sergilenerek gelir elde edildi. Başarı ve Modern Efem Dershaneleri'yle temas kurularak dört çocuk burada ücretsiz kursa alındı. Okula bulaşıkhane yaptırıldı, bina boyandı, perdeleri yenilendi. Öğrenciler tepeden tırnağa giydirildi. Pek çok çocuğun defter, kitap, çanta ihtiyacını, Nilgün Antmen, kendi bütçesinden giderdi. Yatılı okul sınavlarına girecek öğrencilerin masraflarını da Antmen üstlendi.
Okullar peşinde
Antmen, Hulusi Uçaçelik Anadolu Lisesi ve Zübeyde Hanım Anadolu Teknik Lisesi aile birliklerinde de görev üstlendi. Antmen, "Maddi yönden yoksul insanların çilesini bilirim. Bu yüzden ekonomik yönden en zayıf okula katkı sağlamak istedim. Birçok okul yöneticisi kendi okullarında
çalışmamı istiyor. Ancak üç okul yeterli" dedi.