İzmir'de çadırlara şafak baskını

İzmir'de çadırlara şafak baskını
İzmir'de çadırlara şafak baskını
İzmir Kordon'a kurulan 'Direniş Çadırları', 20'nci gününde Gezi Parkı'nda olduğu gibi 'şafak baskını'yla kaldırıldı. 34 kişi gözaltına alındı.

İzmir Kordon ve Mersin’de İstanbul Gezi Parkı eylemcilerine destek amacıyla kurulan çadırlar dün polis operasyonuyla kaldırıldı. Çadırlarını sökmek istemeyenler gözaltına alındı. İzmir Valisi Mustafa Toprak, önceki gün direnişçilerin belirlediği 8 kişilik heyetle görüşerek “Protestoyu yasal zemin içerisinde her zaman yapabileceklerini ancak çadırların turizm ve EXPO faaliyetlerine zarar verdiğini” belirtti ve çadırlı eylemin sona erdirilmesini istedi. Çadırların kaldırmaması kararı almasının ardından eylemin 20’nci gününde polis Gündoğdu Meydanı’na dün sabahın ilk saatlerinde iki TOMA aracı, yüzlerce çevik kuvvet ve sivil ekiplerle geldi. Megafonlu uyarılar üzerine insan zinciri oluşturan eylemcilerden 34’ü gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ve sökülen çadırlar Emniyet’e götürüldü.

Operasyonlar sürecek

İzmir’de protestolar sırasında kamu binalarına zarar verip molotofkokteylli saldırı düzenleyerek halkı kışkırttıkları öne sürülen 13 kişi de çeşitli adreslere yapılan baskınlarla gözaltına alındı. Adreslerde çok sayıda havaifişek, demir bilye, sapan ile örgütsel dokümanın ele geçirildiği, operasyonların süreceği belirtildi. 

Mersin’de 1 gözaltı

Mersin’de Gezi Parkı’ndaki olayları protesto için eylemcilerin Barış Meydanı’nda kurduğu çadırlar polis ekiplerince kaldırıldı. Uyarının dikkate alınmaması üzerine polislerin söktüğü çadırlar ve alandaki pankartlar kamyona yüklendi. Bu sırada polise direnen bir kişi gözaltına alındı.

‘Gezi’ soruşturması: Başbakan’a hakaret terör suçu sayıldı

Gezi Parkı eylemlerine destek verdikleri için örgüt üyeliği suçlamasıyla gözaltına alınan şüphelilerle ilgili soruşturmada, ‘Devlet büyüklerine, Başbakan’a küfür ve hakaret etme’nin de terör suçlamasına gerekçe yapıldığı ortaya çıktı. TMK 10. madde ile görevli savcılıkça başlatılan soruşturma kapsamında, 26 şüpheli terör örgütü üyeliği suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Emniyetteki sorguları sırasında şüphelilere “ Ankara ’da 31 Mayıs’ta başlayan şiddet içerikli kanunsuz eylemlerde; cebir ve şiddet kullanarak, baskı, korkutma, yıldırma, sindirme ve tehdit yöntemleriyle, devlet otoritesini zaafa uğratmak, devletin iç güvenliğini, kamu düzenini bozmak, Başbakanlık, bakanlıklar, TBMM binalarına saldırmak, kamu malına ve özel mülke zarar vermek amacıyla gerçekleştirilen eylemlere neden katıldınız; neden yüzünüzü kapattınız, güvenlik güçlerine neden taş attınız, diğer eylemciler ile ne şekilde irtibata geçerek birlikte hareket ettiniz” diye soruldu.
Ethem Sarısülük’ün ölümüyle ilgili soruşturmada ise şüpheli polis memurunun amiri S.G.’nin olayda silah kullanılması yönünde talimat vermediğini söylediği öğrenildi. MESUT HASAN BENLİ /ANKARA