İzmir'de 'Cami- Cemevi' protestosunda arbede

İzmir'de 'Cami- Cemevi' protestosunda arbede
İzmir'de 'Cami- Cemevi' protestosunda arbede
Ankara'nın Mamak İlçesi'nde yapımı planlanan Cami- Cemevi ve Kültür Merkezi kompleksinin temel atma töreninde çıkan olaylarda yaşanan müdahaleye tepki göstermek için İzmir'de toplanan grup ile polis arasında arbede çıktı.

İZMİR - Çeşitli sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen yaklaşık 500 kişi, dün saat 20 sıralarında, Alsancak Kıbrıs Şehitleri üzerinde bir araya geldi.

YÜRÜYÜŞ YAPILDI
Ankara 'nın Mamak İlçesi'nde yapımı planlanan Cami- Cemevi ve Kültür Merkezi kompleksinin temel atma töreninde çıkan olaylarda yaşanan müdahaleye tepki göstermek için bir araya gelen topluluk, 'Yeter Artık, Teksim, ODTÜ, Tuzluçayır, ÖZGÜRLÜK' pankartı açarak, 'Diren Mamak İzmir Seninle', 'Bu daha başlangıç müdahaleye devam' 'Her yer ODTÜ her yer direniş' ve 'Her yer Mamak her yer direniş' sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti. Kıbrıs Şehitleri'nde Alsancak Limanı'na Kordon Boyu'ndan Plevne Bulvarı'na oradan da Şair Eşref Bulvarı'ndan da Basmane Meydanı'na gelen topluluk, burada AK Parti İlçe binasına yürüdü. Grubun önüne çıkan polis ekipleri ile tartışma yaşandı, güvenlik güçlerine yumurta atıldı. Buna rağmen süren görüşmeler sonucu grubun basın açıklaması yapmasına izin verildi.

Cami-cemevi artık aynı çatı altında bulunacak

ARBEDE ÇIKTI
AK Parti İlçe binası önünde toplanan grup adına Didem Tosun basın açıklaması yaptı. Tosun, Ak Parti'nin kendilerini asimile etmeye çalıştığını ileri sürüp, inançlarına karışmamaları gerektiğini söyledi. Basın açıklamasının ardından bölgede bekleyen güvenlik güçlerine taş, yumurta ve şişe atıldı, polis araçlarına saldırıldı.

Güvenlik güçleri göstericilere müdahale etmezken, grup oturma eylemi yaparak yolu 15 dakika trafiğe kapattı. Oturma eyleminin ardından tekrar yürüyüşe geçen göstericiler, Fuar Dokuz Eylül kapısı önüne geldi, "Kamu alanlarına para ile girmemiz kabul edilemez' diyen topluluk içeri girmeye çalıştı. Burada konuşlu çevik kuvvet polisleri ve barikatlara rağmen, göstericiler kapıdan girdi.
Cami ve Cemevinin temel atma töreni öncesi gerginlik

Göstericiler ile polis ekipleri arasında kısa süreli arbede yaşandı. Ellerindeki bayrakların sopaları ile güvenlik güçlerine saldıran gruba poliste müdahalede bulundu. Buna rağmen grup, ekipleri yarıp Fuar'a girdi, yoldaki çöp konteynırlarını da yola devirdi. Tekrar yürüyüşe geçen grubu polis takip etmedi. Fuar içinde yürüyüşünü sürdüren grup, Lozan kapısından çıktıktan sonra dağıldı. Eylemde şu an için herhangi bir gözaltı işleminin uygulanmadığı öğrenildi. (dha)