İzmir'de çiğköfte baskını

İzmir'de 'hastalıklı çiğköfte' paniği büyüdü. Günlerdir doktor doktor dolaşıp 'grip' teşhisi koyulan onlarca hasta, domuzlarda bulunan bir parazitin yol açtığı 'trişinozis' hastalığının ortaya çıkmasıyla birlikte dün soluğu yeniden hastanelerde aldı.

İZMİR - İzmir'de 'hastalıklı çiğköfte' paniği büyüdü. Günlerdir doktor doktor dolaşıp 'grip' teşhisi koyulan onlarca hasta, domuzlarda bulunan bir parazitin yol açtığı 'trişinozis' hastalığının ortaya çıkmasıyla birlikte dün soluğu yeniden hastanelerde aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde (DEÜ) 'trişinozis' hastaları ve şüphelileri için özel başvuru yeri oluşturuldu.
Çoğu aynı yerden, aynı tarihlerde çiğköfte alıp tüketen 128 kişi hastaneye gelerek tetkik ve tedavi için başvururken, Prof. Dr. Hayrullah Akkoç,
"Hasta sayımız giderek artıyor. O bölgede çiğköfte yiyenlerin hiç bir sorun yaşamasalar da kan tetkiki yaptırmasında yarar var. Hastalığa domuzda, atta ve bazı vahşi hayvanların etinde yaşayan bir parazit yol açıyor. Hasta sayısı daha da artabilir" diye konuştu.
Yanlış teşhis
Sabahın erken saatlerinde DEÜ Hastanesi'ne gelerek kan veren Sadık Haliloğlu ve eşi Nursen Haliloğlu, "Biz de çiğköfte mağduruyuz. Aynı tarihlerde aynı yerden alınmış çiğköfteyi yedik. Yüzde şişme, adale ağrıları ve yüksek ateşten şikâyetçiydik. Ama gittiğimiz doktorlar grip teşhisi koydu, grip tedavisi verdi. Şikâyetlerimiz geçmedi. Basında bu haberi okuyunca baktık ki belirtiler aynı, hemen tetkik için geldik" dedi. Rıza Kundakçı ise, "Eşimle aynı büfeden aynı tarihlerde çiğköfte alıp yedik. Ancak bu hastalıktan habersizdik. Çünkü gittiğimiz her doktor grip teşhisi koydu. Haberler sayesinde durumu öğrendik. O hastalarda görülen belirtiler bizde de var" diye konuştu.
'Dindarım, domuz eti satmam'
İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri ruhsatsız yapılıp, satılan çiğköfte büfelerine baskın yaptı. Satışa sunulan toplam 45 kilo çiğköfteye el konuldu. Çiğköfteleri satan Nusret Ermaner'in eti aldığını öne sürdüğü Çakıroğlu Market'in sahibi Muzaffer Kurfallı ise iddiaları yalanlayarak,
"Ben Urla'daki çeşitli besicilerden sadece dana alıyorum. Bunu Urla mezbahasında ya da Tansaş Et Entegre Tesisleri'nde kestiriyorum. Besicilerime güvenim sonsuz. Ben dindar bir insanım. Hatta annemizi de bir hafta önce hacca gönderdik. Biz domuz eti yemeyiz ve yedirmeyiz. Domuzu sadece belgesellerde gördüm" diye konuştu.