İzmir'de de sualtındaki faylar araştırılıyor

İstanbul'dan sonra İzmir ve çevresindeki depremleri yaratan aktif fay hatları ilk kez sualtında görüntülenmeye başlandı. Türkiye Ulusal Jeodezi-Jeofizik Birliği (TUJJB) tarafından desteklenen proje, Dokuz Eylül-1 Araştırma Gemisi'yle sürdürülüyor.

İZMİR - İstanbul'dan sonra İzmir ve çevresindeki depremleri yaratan aktif fay hatları ilk kez sualtında görüntülenmeye başlandı. Türkiye Ulusal Jeodezi-Jeofizik Birliği (TUJJB) tarafından desteklenen proje, Dokuz Eylül-1 Araştırma Gemisi'yle sürdürülüyor. Ekip son olarak 2005 yılında İzmir'i 15 gün boyunca sarsan ve en büyüğü 5.9 büyüklüğünde depremlere neden olan Seferihisar Sığacık ve Demircili fay kırıklarını araştırdı. Araştırma ekibinden Dr. Cem Günay, "2005 yılında kırılan, Demircili Koyu'ndan da geçen fayı ilk kez sualtında görüntüledik" dedi.
İzmir açıklarında sualtı kamerası ve sismik araştırma aletleri kullanılarak yapılan tespitlerle, fayların özellikleri, yönü, atımı, deniz tabanına etkileri belirlenerek üretebileceği depremler hakkında ön kestirim yapılacak. Proje kapsamında eylül ve ekim aylarında İzmir iç körfezdeki faylar da incelenecek.