İzmir'de DTP'lilere bayraklı karşılama

İzmir'de DTP'lilere bayraklı karşılama
İzmir'de DTP'lilere bayraklı karşılama

İzmir?de 200 kişilik DTP?li grubun açıklaması sırasında çevredekiler Türk bayrakları açtı. FOTOĞRAFLAR: TURAÇ TOP /DHA

İZMİR - Daha önce DTP’lilere saldırı yaşanan İzmir’de dün de gerginlik vardı. DTP İzmir İl Örgütü üyesi yaklaşık 200 kişi, il binası önünde basın açıklaması yaptı.  İzmir Emniyeti  2 bin 175 polisle parti binası çevresinde ve kent genelinde geniş güvenlik önlemi aldı.
Hürriyet Bulvarı’nda DTP’li grubun eylem yapacağını gören, bulvarda dükkânları bulunan çok sayıda esnaf, işyerlerini Türk bayraklarıyla donattı. Esnaftan bazılarının da kepenk kapattığı gözlendi. Kürtçe ve Türkçe slogan atan grup adına ilk açıklamayı yapan DTP’lii Nizamettin Öztürk, çevreye Türk bayrakları asılmasıyla ilgili olarak, “Türk bayrağı hepimizindir. Onun kırmızısında Kürtlerin de kanı var” dedi.
Daha sonra söz alan DTP İzmir İl Başkan Yardımcısı Canan Uçar “Hükümete bir daha sesleniyoruz. Kürt halkının hassasiyetleri dikkate alınmalı, İmralı’ya bağımsız bir heyet gönderilerek yerinde tespitler yapmalı ve bu gerilime son verilmesi sağlanmalıdır” dedi.
Açıklamanın ardından bir süre daha slogan atan grup, polisin kontrolünde dağıldı. Su sırada Gediz Üniversitesi öğrencileri bir süre bina içinde bekletildi. (dha)