İzmir'de erken ezan krizi

İzmir'de erken ezan krizi
İzmir'de erken ezan krizi
İzmir'in bazı ilçelerinde akşam ezanın yaklaşık 18 dakika erken okunduğu iddiası ortalığı karıştırdı. Konuya ilişkin bir sabotaj söz konusu olduğu ve İl müftüsünün konuya ilişkin inceleme başlatıldığı bildirildi.

İZMİR -  İzmir Valisi Toprak, " Akşam ezanın merkezi sistem olan Hisar Cami’nden 18 dakika önce erken okunmaya çalışıldığı tespit edilmiştir. Ama ezan kayıttan yaklaşık 3-4 saniye okunabilmiş. Konuya ilişkin bir sabotaj söz konusudur. İl müftüsü konuya ilişkin inceleme başlattı" dedi. 

İzmir’in bazı ilçelerinde akşam ezanın erken okunduğu iddiasına ilişkin İzmir Valisi Mustafa Toprak açıklama yaptı. Akşam ezanın Hisar Cami’ndeki merkezi sistemden 18 dakika önce okunmaya çalışıldığı yönünde bilgi veren Toprak, "Akşam ezanı merkezi sistem ile Hisar Cami okunmaktadır. Hisar Cami’nden ezanı okuyacak görevlinin izinli olduğunu öğrendik. Camiye dışardan girmek koşuluyla kayıttan izinli olan görevlinin sesiyle akşam ezanı okunmaya çalışılmış. Ama yaklaşık 2-3 saniyelik bir ezan sesinden sonra yapılan müdahaleyle ezan kesilmiş. Merkezi sistemden ötürü bazı ilçelerde ezanın 3-4 saniyelik okunması söz konusu olmuş. Tabii bu konuda sabotoj olduğu görülüyor. İl müftülüğü konuya ilişkin inceleme başlattı" dedi.

İzmir bazı ilçelerinde akşam ezanın 18 dakika erken okunduğu iddiasına ilişkin konuşan Konak İlçe Müftüsü Zeki Aksoy ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Konak’ta üzücü bir olay yaşandı. Konak’ta ezanlarımız merkezi sistemle Hisar Cami’nden yapılan yayın bütün camilerimize aynı anda ulaşmaktaydı. Ama Hisar Cami’nden ezan okunmadan önce dışardan müdahaleyle 15 dakika önce ezan okunduğu iddiası var. Kim yaptığı bilgisi elimizde yok. Şu an ne olduğu ile ilgili araştırmalar sürüyor. Hisar Camii’nde okunan ezan diğer camilere ulaşmaktadır. Bu sebeple 15 dakika erken ezan okunmasına ilişkin bazı iddialar var araştırıyoruz. Eğer erken açan olduysa orucunu kaza etmesi gerekiyor" diye konuştu.

Cihan DURAK- Yusuf YAVUZ / İZMİR (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114245311424534

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bizi Irgalamaz. - Clear

  Biz İzmir'liler,Rize'liler gibi değiliz.Yani ta Almanya'dan Rize müftüsüne telefon edip de "Hocam tüm Rize'li hemşehrilerim dediniz,ben de Rize'liyim,ben de mi 60 gün tutacağım?" diye soranlar gibi değiliz.Herkes kendi üstüne düşenden sorumludur.Biz akşam ezanıyla oruç bozarız,tam zamanı,öncesi,sonrası,ezanı okuyanı ya da okutanı bağlar,bizi hiç ırgalamaz.Eğer varsa cezası,(İzmir'de oruçlu sayısı x 60 gün) hesabıyla,o ezanı okuyan ya da okutan telafi eder,biz öbür Ramazan'a kadar kendi işimize ve kendi yolumuza bakarız.Zaten garip bir şekilde,eskiden Kur'an'a göre sabah ezanıyla başlanan oruçu,tam 3 saat önce sahura kaldırtarak,yaklaşık 2 saat kafadan uzattınız.Şimdi gelip 15-20 dakikanın hesabıyla mı kafaları meşgul edeceksiniz? 2 saat fazlalığa "eyvallah" dedik,bizden bu kadar,15-20 dakika gerisi ya da ilerisi bizim değil,sizin bileceğiniz iş...

  - momentum

  On beş yıl kadar önce, çalıştığım bir Balkan ülkesinde bizim tercüman kızla tabldota gittim. Kız iyi eğitimli, İngiltereler falan görmüş, erkek arkadaşıyla yaşayan, modern, kompleksli ve "şovenist" biri. Benim adıma bir yemeği sordu aşçılara, "domuz değilmiş" dedi. Ben galiba almadı o yemeği ama kız da hemen biraz sonra gelip, "pardon yanlış anlaşılma olmuş, onda domuz var" diye düzeltti. Sonra biz ofise döndük ama kız biraz sıkıntılı. Nihayet yaklaşıp, "Şey" dedi, "yanlış anlama, orada sana domuz yedirmek gibi bir niyetim yoktu". Tabii bende bir şaşkınlık. "Niye domuz yedireceksin ki bana? Tut ki yedim, ne olacak?" Bunu sevindirik bir başarı, başkalarına anlatacağı gurur okşayıcı bir hikaye olarak gören bir kültür söz konusu. Basitlik ve bağnazlık. Eğer bu bir sabotajsa, bu hikayedeki gibi aptalca bir teşebbüs olmuş. Olmuş da, yapanın ne işine yarayacak? Sevindirik mi olacak?

  Palavra... - serseriser

  Bizim apartmanda bile kamera var, giren çıkan belli... Merkezi sistemin bulunduğu yerde mi yok... Komplo teorisiyle beceriksizliği başkalarına yüklemek... Dindar insanları kandırmak diğerlerine göre çok daha kolay, bütün güvenceniz ve avantajınız da bu zaten...

  Saate bakmak akıllarına gelmez mi... - citizen

  Saatleri yok mu bu milletin. Her ezan sesi duyduklarında hemen oruçlarını bozacak kadar mı sabırsızlar. Madem böyle bir yanlışlık (ya da sabotaj) ihtimali var. TV ler öğleden sonra sürekli yayınlıyorlar iftar vakitlerini. Bir yudum su içmeden ya da hurmayı ağızlarına atmadan önce saatlerine bakmayı akıllarına getirseler bu sıcakta müftünün dediği gibi kaza orucu tutmak zorunda kalmazlar. Başbakanın ağzından çıkan her söze alkış tutup inananlar da işte böyle insanlar.