İzmir'de Gezi eylemcilerine 17 yıl hapis istendi

İzmir'de Gezi eylemcilerine 17 yıl hapis istendi
İzmir'de Gezi eylemcilerine 17 yıl hapis istendi
Gezi Parkı eylemlerine destek için İzmir'deki gösterilere katıldıkları iddiasıyla yapılan ilk operasyonda tutuklanan 8 kişi hakkında, 'Terör Örgütü Adına Suç İşlemek' iddiasıyla 17'şer yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İZMİR - TAKSİM Gezi Parkı eylemlerine destek verip, İzmir'de gösterilere katıldıkları iddiasıyla ilk operasyonda tutuklanan 8 kişi hakkında, '2911 Sayılı Yasaya Muhallefet, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme ve Terör Örgütü Üyesi Olmamakla Birlikte Terör Örgütü Adına Suç İşlemek' iddiasıyla 17'şer yıl hapis cezası istemiyle, 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Olayı soruşturan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zafer Kılınç, 40 sayfadan oluşan iddianamesinde, tutuklu sanıklar Vedat Y., İbrahim K., Elif K., Kubilay İ., Ozan A., Erhan İ., Orhan Ö. ve İzzet U'nun, örgüt adına eylemlerde neler yaptıklarını anlattı.

Savcı Kılınç, iddianamede şunları belirtti:

YAPILAN EYLEMLE HALK ÜZERİNDE KORKU OLUŞTU
"Olayların başlangıcında ve gelişiminde marjinal sol grupların öncülük yaptığı, marjinal sol gruplarca sürdürülen protesto eylemlerine polis ile çatışma ortamının oluşması üzerine, eylem yapmak için fırsat kollayan terör örgütlerinin de katıldıkları ve grupları yönlendirmeye çalıştıkları gözlenmiştir. Süreç içerisinde katılımcı sayısında artış meydana gelmiştir. Eylemlere katılan şahısların çoğunluğunun örgütsel bir yapı içerisinde olmamasından dolayı, Hükümet karşıtı basın-yayın kuruluşları (Partizan-Kaldıraç-DHF gibi), gazeteciler, sivil toplum örgütleri, taraftar grupları ile sanat camiası mensupları ve marjinal gruplar tarafından eyleme katılan şahıslar kışkırtılmış ve yönlendirilmiştir.

CNN, BBC, The Economist, El Cezire, Reuters gibi uluslararası basın kuruluşlarının, eylemleri abartarak ve çarpıtarak dünyaya servis ettikleri, Türkiye 'de halk ayaklanması çıktığına dair oldukça taraflı ve yanlış haberlere yer verdikleri ve dezenformasyonda bulundukları izlenmiştir. 31.05.2013 tarihinde başlayarak kesintisiz olarak ilerleyen tarihlerde de artarak olaylar devam etmiştir.

Dağıtılan grupların kısa zamanda organize olarak tekrar toplanması, grupların saldırı ve şiddet eylemlerini artırarak devam etmesi ve eylemlerinde ısrarcı tutum izlemesi, kamu kurum ve kuruluşlarına, bankalara, dershanelere, araçlara ve kişilere ait işyerlerine zarar verilmesi ve yağmalanması, güvenlik güçlerine yönelik taş, sopa, sapan ve sert cisimler kullanılarak yapılan saldırı eylemlerinin artması, ana cadde ve sokaklarda barikat kurma, ateş yakma ve yol kapama eylemleri artarak devam etmiştir. Gerçekleştirilen eylem ve saldırılar neticesinde halk üzerinde korku, panik ve endişe oluşmuştur. Sosyal medyada olaylarla ilgili yalan bilgi verilmesi ve olayların abartılarak sunulması suretiyle halkın tahrik edilmesi, eylem yapmaya müzahir grupların yoğun şekilde ajite edilmiştir. Terör örgütlerinin propagandasına dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerin gizlenmesi amacıyla yüzün tamamen veya kısmen kapatmıştır."

PROTESTOLAR YASADIŞI GÖSTERİLERE DÖNDÜ
İddianamade eylemler bütün olarak değerlendirildiğinde protestoların masum bir demokratik hak kullanımı eylemi olarak kalmadığı, yasadışı gösterilerde şiddet kullanılarak kamu düzeninin bozulduğu, eylemlerin ifade özgürlüğü ile yasal protesto ve gösteri sınırlarının dışına çıktığı, kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve toplum huzurunun temini için güvenlik güçlerinin müdahalesinin kaçınılmaz olduğu, amacını çoktan aşan bu eylemlerin başka türlü önlenmesinin de mümkün olmadığı açıkça ortaya çıktığı öne sürüldü. İddianamede terör örgütlerinin, legal zırha bürünmüş açık alan faaliyetlerini bir vitrin olarak kullandığı belirtilirken şu ifadeler yer aldı:

"Söz konusu eylemlerde başta TKP/ML-KONFERANS, MKP ve DSİH terör örgütleri olmak üzere birçok terör örgütünün açık alan yapılanmalarında faaliyet gösteren şahısların ön saflarda yer alarak şiddeti körükledikleri belirlenmiştir. Şehirlerimizde protestocuların Güvenlik Güçlerine karşı cebir ve şiddet kullanmak suretiyle direndikleri, molotof kokteyli, taş, sopa, demir bilye vb. kullanarak yaralanmalarına sebep oldukları, 1'i ağır olmak üzere 64 polisin yaralanmıştır."

BİR AY GÖRÜŞ YASAĞI ALDI
17'şer yıl hapis cezası istenen, 8 tutuklu sanık önümüzdeki ay 12'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk kez hakim önüne çıkacak. Tutuklu bulunan sanıklardan Elif K., iddiaya göre cezaevine götürüldüğünde, çırılçıplak soyunup üstü aranmak istenmesine karşı geldiği için cezaevi tarafından yürütülen disiplin soruşturması sonucu 30 gün görüş yasağı aldığı da ortaya çıktı. Elif K.'nın avukatı bu yasağı kaldırmak için İnfaz Hakimliği'ne dilekçi verdi.

İzmir'de bugüne kadar yapılan operasyonlarda 50 kişi tutuklanmış, 13 kişi geçtiğimiz gün yapılan tutukluluk incelemesi sonucu tahliye edilmişti. Olaylarla ilgili halen 37 tutuklu bulunuyor.
DHA - Bahri KARATAŞ


  http://www.radikal.com.tr/1148181114818119

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ilginç - likapa

  geziciler yargılandığında adalet adalet olmuyor di mi? biz bu ülkede ne cumhuriyet başsavcıları gördük, ne yargıtay üyeleri danıştay üyeleri gördük.internetten sahte delille parti kapatan koca koca başsavcılar gördük.saçma sapan iddialarla ülkenin yetiştirdiği örneğin erbakan gibi adamları yıllarca siyasetten men edenleri gördük.şiir okudu diye tayyip erdoğanı hapse atanları gördük.onlara kulağını tıkayanlar doğruyu haykırmayanlar, nasılsa bizim fikrimizden değil diyerek oh olsun diyenler şimdi bir polisi öldüren, birini göğsünden silahla vuran bir çocuğu üstgeçitten atan, polisi molotofla yakmaya çalışan, bugünlerde ekonomide gördüğümüz (faiz ve dolar)olumsuzlukların yolunu açabilmek için birileriyle işbirliği yapan, ülkeyi kaosa sürüklemek isteyenlere masum gözüyle bakabiliyorlar.ne kadar ilginç değil mi?beş sene öncesinden daha mı kötü hukuk türkiyede.hiç sanmıyorum ama siz bunu dillendirmezsiniz yazdığım sebeplerden dolayı.

  kim kimi yargılıyor anlayamadık - genco940

  Örgüt, örgüte karşı olanları, olmayanlarmı yargılıyor, olmayanları, olanlarmı yargılıyor bayağı karışık, çözene aşkolsun. Ne terörle mücadele yasasıymış, içinde herşey var, derde devadan gayrı, bit pazarınıda geçti.

  Bu kadar basit olmamali. - kujo84

  Terorist damgasi yemek ne kadar basit bu ulkede.Korkutun insanlari bakalim nereye kadar korkutabileceksiniz.

  Kanunsuz suç olmaz. - emregümüşdoğan

  Suçlar ve cezaları kanunla belirtilmiştir. Kanunda olmayan suçlar oluşturmasınlar. Hukuku iktidarın ayağının altına yolluk yapmasınlar bu kadar.

  gezi eylemcilerine 17 yil hapis.... - miskin2

  avrupa birligiyle anlasma sürecindeki ileri demokrasinin görüntüleri,sadece kendimizi kandiririz baskalarina gücümüz yetmez.

  Adalet ve Kalkinma Partisi - ohabey

  Ak Parti ulkeyi kalkindirmadi. Halkin 'nasil olsa oderim' diye aldigi borclar ve hukumetin 'nasil olsa halk odeyecek' diyerek sisirdigi balon yavas yavas sonuyor. Ak Parti zaten kotu olan adalet sistemini daha da kotu hale getirdi. Bolca cimento harcayarak adalet sistemine yatirim yapiyormis gibi bir izlenim birakmaya basladilar. Ama muhaliflerin devamli terorist olarak yargilanmasi ulkede adaleti yerlerde surundurmeye basladi. Adalet ve Kalkinma Parti'nin isminde sadece Parti inandiriciligini surduyor. Yandas isadamlari, yandas ihale ekonomisi sagolsun, 10 yildir cilginca parti yapiyorlar.

  İddaname ye bak Hukuk devleti gör - berkayhür

  Kaldıraç ve Partizan terör örgütü olduğu için onların bulunduğu ortamda eylem yapmakla suçlanan zanlılar var. Partizan terör örgütlüğünü duvara yazı yazarak mı yapıyor? Hadi bunu kenara koy, örgüt yok ama örgüt adına ne demek? Varsayımla suçlama mı olur? Gücün yetiyorsa o iddanemede geçen Reuters'a da suç duyurusunda bulun savcı bey? Halkı korku ve endişeye sevk ederek terör örgütü adına yayın yapmış olayları olduğundan büyük göstermiş ve hükümeti yıkmaya teşebbüs etmiş de. Ama kolay burda bu işler, 14 yaşında çocuğun makatına jop sokanların memleketi.. Hesap kapanmadı, keser döner, sap döner.