İzmir'de iki çocuğun 'sniper' oyunu

Haber: TURAÇ TOP / Arşivi

İZMİR - Beş gün arayla yolda yürürürken ve otobüs beklerken vurulan üç kişiye nereden ateş açıldığı anlaşıldı. Olay yeri yakınında havalı silah malzemeleri satan dükkânda çalışan 16 yaşındaki iki çocuk ‘vurursun-vuramazsın’ diye iddiaya girmiş, sonra gelen geçene rastgele ateş açmıştı. Gözaltına alınıp savcının talimatıyla ailelerine teslim edilen çocuklar, yurtdışında yaşanan olaylardan ve filmlerden etkilendiklerini söyledi.
İzmir’deki ilk olay, geçen 5 Eylül’de, Basmane semti Fevzipaşa Bulvarı üzerinde meydana geldi. Otobüs durağında bekleyen 71 yaşındaki Şenay Şengül, nereden atıldığı belli olmayan ancak havalı bir silahtan çıktığı belirlenen bilyenin göğsüne isabet etmesi sonucu yaralandı. Göğsündeki acıyla yakındaki özel bir hastaneye giden Şengül, tedavisinin ardından taburcu edildi.
Beş gün sonra, aynı bulvar üzerinde yürüyen 64 yaşındaki Refik Zeytinci de vücuduna isabet eden saçmayla hastanelik oldu. Olaydan iki saat sonra aynı yerde otobüs durağında bekleyen 41 yaşındaki Berat Özkay, açılan ateş sonucu testislerinden vuruldu.
Aynı yerde üç kişinin vurulması üzerine polis olay yeri çevresindeki işyerlerini tek tek inceledi. Olay yerinin hemen yakınındaki bir havalı silah malzemeleri satış dükkanında çalışan 16 yaşındaki H.B. ve O.B. çelişkili konuşmalarıyla dikkat çekmişti. Soruşturmada,  çocukların, kendi aralarında, ‘Vurursun, vuramazsın’ diye iddialaşarak, gizlenip, işyerindeki havalı tabanca veya tüfekle yoldan geçen ve durakta bekleyenleri hedef alarak ateş açtıkları saptandı. Filmlerden ve yurtdışında yaşanan olaylardan etkilendiklerini anlatan ve gözaltına alınan çocuklar, savcının talimatıyla ailelerine teslim edildi. H.B. va O.B. bugün adliyeye sevk edilecek.