@ismailsaymaz

İzmir'de, Kobani eylemcisini linç eden, ateş eden herkes serbest

İzmir'de, Kobani eylemcisini linç eden, ateş eden herkes serbest
İzmir'de, Kobani eylemcisini linç eden, ateş eden herkes serbest
İzmir'deki Kobani eylemleri sırasında Ekrem Kaçaroğlu adlı yurttaşı silahla ve darp ederek öldürdükleri gerekçesiyle gözaltına alınan 4 kişinin tamamı serbest kaldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İzmir ’deki Kobani gösterilerinde Ekrem Kaçaroğlu adlı yurttaşı ateş ederek ve linç ederek öldürdükleri iddiasıyla ikisi kardeş ve tamamı akraba olan dört kişi gözaltına alınmıştı. TOMA’lar tarafından kaydedilen görüntülere göre Kaçaroğlu’na yerdeyken tekme atan ve tahta fırlatan iki kişi tutuklanırken, tüfekle sokaklarda koşturup ateş açan iki kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bu karardan iki ay sonra, tutuklu iki saldırganın da serbest bırakıldığı ortaya çıktı.  Hakimlik, Kaçaroğlu’nun silahla öldürüldüğünü ifade ederek, tekme atan tutukluların ise ancak kasten yaralama ile suçlanabileceğini ifade etti. Dahası kararda, silahla ateş ettikleri saptandığı halde aynı hakimlikçe tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan iki ayrı şüphelinin varlığına dikkat çekildi. Oysa saldırganlarla akraba olan bu iki şüpheli de “yeterli delil olmadığı için” daha serbest bırakılmıştı. 

İzmir Bornova’da, geçen yıl 7 Ekim’deki Kobani gösterileri sırasında 38 yaşındaki Ekrem Kaçaroğlu, iddiaya göre milliyetçi bir grup tarafından başından kurşunla vurulup linç edilerek ağır bir şekilde yaralanmıştı. Çay ocağı işleten Kaçaroğlu, 10 gün sonra hayatını kaybetti. Kaçaroğlu’nun ölümü sonrası TOMA görüntülerine istinaden R.A. ve K.A. kardeşler ile akrabaları olan S.D. ve M.K. gözaltına alındı. Görüntülere göre, yerde yatan Kaçaroğlu’na tekme attığı görülen K.A. ve M.K. tutuklanırken, diğer iki kişi serbest bırakıldı.

‘KARSLIYIZ, BU OLAYLARA PRİM VERMEYİZ’
Şüphelilerden 29 yaşındaki R.A., TOMA görüntülerinde, üzeri çıplak halde elinde tüfekle TOMA aracı önünde koşarken ve havaya ateş ederken görüldü. İki çocuk babası A., ifadesinde, kalabalık bir grubun evlerini taşladığını iddia ederek, “Karslı olmamız ve bu olaylara prim vermememizden dolayı evlerimizi taşlayarak, olayların içine bizi çekmeye çalıştılar” dedi. Evlere saldırılması üzerine mahallelinin, “canını korumak ve evlere zarar gelmesini önlemek” amacıyla müdahale ettiğini iddia eden A., dışarıdan silah sesleri gelmesi üzerine dedesine ait tüfeği alıp sokağa çıktığını anlatarak, “Mahalle sakinleri bu grupla birbirine taş atıyordu. Pazar yerinde birbirimize bir süre taş attık. Grubun evlerimize yaklaşarak ailelerimize zarar vermesini engelledik” dedi. TOMA’nın sokağa girdiği an kalabalığın içinde olduğunu belirten A., “O sırada TOMA ile birlikte karşı gruba doğru hareket halindeyken tüfekle havaya bir el ateş ettim. Ateş ettikten sonra yeterli sayıda polis gelmesi üzerine tüfeği katlayıp koltuğumun altına aldım. Bir süre bekleyip dedemin evine gittim. Tüfeği bıraktıktan sonra pazar yerine gittim. Yerde yatan bir şahıs gördüm. Etrafı çok kalabalıktı. Ancak ben yanına gitmedim, uzaktan izledim” dedi. A., gruba doğru değil, havaya ateş ettiğini ifade ederken, “Ben tüfeği karşı grubun olduğu yöne doğrultmadım. Sadece TOMA’nın önünde koşarken bir kez havaya ateş ettim” dedi. 

R.A.’nın 19 yaşındaki kardeşi K.A. da TOMA’nın görüntülerine, “elinde uzun siyah bir cisim” ile girdi. Aktaş, pazar yerinde karşı karşıya geldikleri diğer grupla bir-bir buçuk saat boyunca birbirlerine taş attıklarını belirterek, “Biz 20-25 kişi vardık. Grubun sürekli üzerimize gelmesinden dolayı püskürtmek ve kendimizi korumak amacıyla taşla karşılık verdik. Taş atma sırasında 2-3 el silah sesi duydum. Ancak gerçek silah mı, yoksa kuru sıkı silah mı, bilmiyorum. Ben herhangi bir kesici, delici ya da ateşli suç aleti kullanmadım. Bizim gruptan kimin havaya ateş ettiğini bilmiyorum” dedi. 

Ağabeyinin karşı grup tarafından sıkıştırılması üzerine akrabası S.D.’nin silahla havaya iki el ateş ettiğini savunan K.A., “Ağabeyim tehlikede olduğunu fark edince hedef gözetmeden havaya doğru iki veya üç el ateş etti. Karşı grup silah sesini duyunca ağabeyimi taşlamayı bıraktı. S.D. olmasaydı grup bizi linç edecekti” dedi.

‘MAHALLE HALKI’ LİNÇ ETMİŞ
S.D., TOMA müdahalesi sırasında bir süre aracın arkasından gidip geri döndüğünü, “mahalle halkının” kalabalık şekilde yerde yatan bir kişiye vurduklarını gördüğünü anlattı. Dinçer, “Ne olduğunu anlamak için gruba yaklaştığımda, yerde yatan, karşı gruptan olduğunu düşündüğüm, ancak daha önceden tanımadığım bir şahsa vurduklarını gördüm. Kalabalığa daha fazla vurmamaları için telkinde bulundum” dedi. TOMA’nın püskürttüğü grubun taş ve sopalarla tekrar mahalleye doğru koşarak geldiğini görmesi üzerine belindeki kuru sıkı silahla havaya iki el ateş ettiğini ifade eden D., “Benim amacım, mahalleye saldıran grubu silah sesiyle korkutarak, mahalleye girmelerine ve canımıza kastetmelerini engellemekti. Ben kimseye vurmadım” dedi. 

Üç şüpheliyle hem komşu hem akraba olduğunu kaydeden 27 yaşındaki M.K. ise sokakta tanımadığı bir kişiyi yerde yatarken gördüğünü belirterek, “Ben ve diğer akrabalarım yerde yatan şahsın yanına gittik. Ben olayın kızgınlığıyla yerde yatan şahsa tekme attım. Daha sonra karşı gruptan birçok şahsın bizlere karşı müdahalelerinden dolayı yerde yatan şahsın başından ayrıldık” dedi. 

İzmir 4. Sulh Ceza Mahkemesi, “mağdurun ne şekilde ve kim tarafından yere düşürüldüğünün bilinmediği ancak yerdeyken yaralıya eylemde bulundukları” için K.A. ve M.K.’nin tutuklanmasına hükmetti. Silahla ateş eden R.A. ve S.D.’nin mağdura eylemde bulunduklarına dair yeterli, güçlü delil elde edilemediğinden tutuksuz yargılanmalarına karar verildi.

‘SİLAHLILAR ÇIKTI, SİZ DE ÇIKIN’
Bu arada, avukatları tarafından K.A. ve M.K.’nın tutukluluk hallerine itiraz edildi. İzmir 3. Sulh Ceza Hakimliği geçen 9 Aralık’ta verdiği kararda, görüntülerde M.K.’nın maktüle tekme atarken, K.A.’nın da elindeki sopayı fırlatırken görüldüğünü kaydetti. Kararda, Kaçaroğlu’nun silahla öldürüldüğü belirtilerek, daha önce serbest bırakılan R.A. ve S.D.’nin silahla ateş etmiş oldukları, bu nedenle tutuklu K.A. ve M.K. hakkında ancak kasten yaralama suçundan işlem yapılabileceği ifade edildi. Böylece iki tutuklu, iki ay sonra serbest kalmış oldu.


  http://www.radikal.com.tr/126575412657543

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Haber Başlığı Önyargılı.. - evet_isyan06

  Makul şüpheyle gözaltına alınmasına bile itiraz ediyorsunuz günlerdir ama diğer yandan bu olayda şüphe ile insanların cezalandırılmasını isteyip cezaevine konulmamasını eleştirmişsiniz. Şüphe ile ceza verilmez, bir insanın suçu sabitse ceza verilir. Adam yerde yatıyor tekme attıysa yaralamadan ceza verilir. Adam kurşun yarasıyla ölmemiş ( haberinizde böyle bir bilgi yok) ama havaya ateş açan serbest kaldı diye eleştiriyorsunuz. Havaya ateş açtı diye mi adam cinayetten tutuklanacak? Tutarsız ve taraflısınız üstelik en temel hukuki ilkeleri bile umursamadan yazıyorsunuz işinize gelmedi mi.. Diğer yandan Kobani diye milletin mahallesini basar evini taşlarsan olacağı budur! Hem suçlu hem çığırtkansınız her zamanki gibi. Diyarbakırda Hüda-Par binalarına saldırır ama köteği yiyince sanki size saldırılmış gibi masum/mazlum rolüne yatarsınız, burda milletin evini taşlar mahalle basar köteği yiyince mağduru oynarsınız. Suçlu dedikleriniz mi gidip ölenin evini taşladı yoksa ölen o adamların sokağına gelip sağı solu taşladı? Kusura bakmayın rüzgar eken fırtına biçer, sağı solu yakan, otobüslere molotof atan biri öldürmeyi göze almıştır. Öldürmeyi göze alanın ölmesi de sürpriz değildir. Son Kobani olayları herkesin sabrını taşırdı her yerde eylemciler sert tepki gördü çoğu zaman polis kurtardı. Bundan sonra da şiddet uygladığınız kadar şiddet göreceksiniz. Şiddetten şikayete de hakkınız yok çünkü sizin hep yaptığınız iş o.. Radikale de noluyorsa hep sokakta terör estirenleri masum göstermenin derdinde

  bundan sonra böyle - user535826

  bundan sonra uygur türklerine zulüm uygulandığında delikanlıysanız herkes gidip çinde tepkisini koyacak, tel aferde ışid türkmenleri katlettiği zaman gideceksin tel aferde orada türkmen kardeşleri için çarpışan peşmergelerin yanında yer alıp ışid'e gerken cevabı yerin de verceksiniz , ve de kobani de halkının özgürlüğü için savaşan ve içinde türkiye topraklarından giden yüzlerce belki binlerce gencin mücadelesini unutmayacaksınız .

  eeee nolmuş yani - user403577

  Zırt pırt Kobani mobani diye ortaya çıkar insanların huzurunu bozarsanız başınıza ne geleceğini kimse bilmez. Kobani ile ilgili bi diyecen varsa Kobaniye gider orada söylersin. Kimsenin başkalarının huzurunu kaçırma hakkı yoktur.