İzmir'de 'Nevruz krizi' çözüldü

İzmir'de 'Nevruz krizi' çözüldü
İzmir'de 'Nevruz krizi' çözüldü
BDP, Konak'ta yapmak istediği ve aynı gün oynanacak Göztepe-Karşıyaka maçı nedeniyle gerilime yol açan Nevruz kutlamalarını Buca Akıncılar'daki top sahasında yapmaya karar verdi.

İZMİR – BDP İzmir İl Başkanlığı, 17 Mart Pazar gününe alınan nevruz kutlamasını, Buca Akıncılar'daki top sahasında yapmaya karar verdi. İl Başkanı Fuat Mikailoğlu, “Gündoğdu Meydanı'nda kutlamayı istememizin nedeni, Nevruz’u İzmirlileştirmekti. Ancak çözüm sürecinde tıkayıcı olmamak, yaşanacak provokasyonların önüne geçmek için bu yıl da Nevruz’u, Buca'da kutlayacağız” dedi.

Göztepe ile Karşıyaka futbol takımları arasında 17 Mart Pazar günü saat 19.00'da başlayacak derbiye kilitlenen İzmir'de, aynı gün, BDP İzmir İl Başkanlığı'nın, nevruz kutlamasını, Gündoğdu Meydanı'nda yapmak istemesi krize neden olmuştu. Her iki takımın taraftarları, nevruz kutlamasına engel olacaklarını sosyal medyada paylaşırken, bugün , BDP İzmir İl Başkanlığı'nın yaptığı açıklama, rahat nefes alınmasını sağladı. İl Eş Başkanı Fuat Mikailoğlu, "Gündoğdu Meydanı'nda kutlamayı istememizin nedeni, nevruzu İzmirlileştirmekti. Ayrıca, Ege'nin sesi olup çözüm sürecinde barışa katkı sağlamaktı. Ancak çözüm sürecinde Kürtler olarak tıkayıcı olmamak, yaşanacak provokasyonların önüne geçmek için bu yılda nevruzu, Buca'da kutlayacağız. Tüm grupları bu sürece katkı sağlamaya davet ediyoruz" diye konuştu. Nevruz kutlamalarının saat 11.00'de başlayacağı belirtildi.


VALİLİĞE 700 DİLEKÇE
Bu arada, pazar günü, “Nevruz adı altında, ‘Apo'ya özgürlük, Kürtlere statü’ mitingi yapılacağını” öne sürerek Karşıyaka Çarşısı'nda imza toplayan Latife Hanım Grubu üyeleri, yazılı bir açıklama yaptı. Grup üyeleri, imza toplamak için kurdukları masanın Vali'nin talimatıyla polis tarafından kaldırıldığını, ancak yine de topladıkları 700 imzayı Valiliğe sunduklarını dile getirdi.

DHA


  http://www.radikal.com.tr/112531411253147

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KORKU DAĞLARI SARINCA - pispor

  ben 1981 askeri darbesinden sonra bu ülkenin sokaklarında kürd halkının özgürlük,emek,hak isteyen diğer bir kesime rastlamadım.Hele hele kürd halkının özgürlük bayramı olan "Newroz" dan bu kadar korkulduğuna yıllardır şahidiyim.Bırakın bu halkın önünü siz 1981 de ülke halkına yaptıklarınızı bu gün yapamazsınız.Milyon halkın önünü açın tıkamakla aslında bu ülkenin önünü tıkıyorsunuz.

  sözde cephe.. - ron

  antep'te bildiri dağıtıp provokasyon hazırlığı yapan grupla aynı argümanlarla kurulmuşlar. bu da bunların tek merkezden yönetildiğini açıklıyor.

  İzmirdede akıl yok.. - Bratz

  Koskaca Türkiye halkı gibi İzmir halkının da diğerlerinden hiç ama hiç bir farkı yok. Kürt ismi anılınca o içlerine çiple yerleştirilmiş şiddet,hırçınlık ve nefret söylemleri ortaya akıveriyor. Newruz da Buca da görüşmek üzere herkese açıgız

  Yine Kürtler..... - alan kubilay

  Yine kabak Kürtlerin basina patliyor, yine sindirilen onlar alttan alan onlar. Bu kadar sagduyulu yaklasmalarina ragmen yarin yinede bir cok saldiri yasanacagindanda eminim, Türkiye´nin aci gercegi bu cünkü....Latife Hanim kim oluyormus Apo`yla ne alip veremedigi varmis????

  latifehanim - Fidel Cinar

  ben tek basina 10000 imzayi tekbasina toplarim bu ne sacmalik

  Latife Hanım Grubu??? - testereci

  Adından ne olduğu pek anlaşılamayan bu grubun üyelerinin herhalde yapacak başka işleri yok..Böyle saçmasapan görüşlerle kalitelerini ortaya koymuşlar...Acı olan, böylelerinin isteklerine olumlu yaklaşılması....

  yani çözülmüş halimi - rojrıha

  top sahası dediğiniz hipodrum!!! toz toprak içinde daracık bir alan bu imzayı toplayanlar hipodruma gidip maçı izlesin hiçte adil değil bu!!!700 imzaymış çok komik...yıllardır bu eziyeti yapıyorsunuz!!!