İzmir'de nükleere karşı çifte eylem

İzmir Gaziemir’de Radikal’in gündeme taşıdığı ‘radyoaktif kirlilik’ skandalına bir tepki de Karadeniz’den geldi. Nükleer santral planlarıyla gündeme gelen Sinop’tan gelen eylemciler, ‘Çernobil Faciası’nın yıldönümünde radyoaktif atıkların yıllar boyunca gelişigüzel gömüldüğü akü fabrikasının önünde eylem yaptı.
Sinoplular Yardımlaşma ve Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, Gaziemir ilçesindeki Aslan Avcı Kurşun Fabrikası’nın önünde ‘Nükleere hayır, yaşama evet’, ‘Anlayana sivrisinek saz, anlamayana vızıltı’ yazılı pankartları açtı. Dernek üyeleri, tulum eşliğinde ağızlarını siyah bantlarla kapatarak protestoda bulundu. Ardından nükleer facialarda hayatlarını kaybedenler için bir dakika saygı duruşunda bulunuldu.
Fabrikanın bulunduğu Aktepe Mahallesi’nde yaşayan yaklaşık 50 kişilik, kadın , erkek ve çocuktan oluşan mahalle sakinleri de, kurşun fabrikasındaki nükleer atıkların kaldırılmadığı gerekçesiyle, adliye önünde bu durumu protesto etti. Vatandaşlar, Aslan Avcı Döküm, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu hakkında, ‘tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması, çevrenin kasten kirletilmesi, görevi kötüye kullanmak’ suçlarından, Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.