İzmir'de okul bahçesinde esrar içen dört öğrenci yakalandı

Radikal'i dün okuyanlar hatırlayacaktır. Bu sayfada yer alan haberde Eğitim-Sen'in TBMM Şiddeti Araştırma Komisyonu'na sunduğu rapor vardı.

İZMİR - Radikal'i dün okuyanlar hatırlayacaktır. Bu sayfada yer alan haberde Eğitim-Sen'in TBMM Şiddeti Araştırma Komisyonu'na sunduğu rapor vardı. Rapora göre okulların yüzde 12'sinde uyuşturucu, yüzde 15'inde keyif verici haplara rastlanmıştı. İstanbul, Ankara ve İzmir'le Akdeniz Bölgesi'ndeki okullarda, keyif verici haplara rastlanma oranı daha yüksekti. İstanbul'da her üç, İzmir'de her dört okuldan biri uyuşturucuyla tanışmıştı.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik dün yaptığı açıklamada Eğitim-Sen'in raporuna kesinlikle inanmadını söyledi. Ancak İzmir Alsancak'taki Nevvar Salih İşgören Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nden gelen haber bu tartışmanın daha çok süreceğini gösterdi. 2003 yılında tuvaletinde uyuşturucu kullanan öğrencilerle gündeme gelen okulda önceki gün öğrenciler bahçede esrar içerken yakalandı.
Ailelerine teslim edildi
Hepsi 17 yaşında olan S.Y.Ö., İ.A.Ö., Ç.İ., G.E. adlı öğrenciler önceki gün okulun bahçesinde esrar içmeye karar verdiklerinde başlarına gelecekleri bilmiyordu. Saat 15.00 sıralarında polis ihbar üzerine harekete geçti. Okul çevresinde araştırma yapan ekipler, dört öğrencinin 'esrarlı' hareketini belirledi. Okul idarecilerinin izniyle polis, dört öğrenciyi de gözaltına aldı. Çocuk Şube Müdürlüğü'ne gönderilen öğrenciler, savcının talimatıyla ailelerine teslim edildi.
Okul yönetiminin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ödül ve Disiplin Yönetmeliği'nin 17. maddesi C bendi 11. fıkrası gereğince öğrencilere tasdikname vereceği, cezanın ilçe ve il disiplin kurulunca onaylanması halinde öğrencilerin eğitimlerine başka bir okulda devam edebilecekleri öğrenildi. Aynı okuldan 2003'te bir öğrenci uyuşturucu kullanmaktan, 2004'te de yedi öğrenci alkol kullanmaktan uzaklaştırılmıştı.
Olayın duyulmasından sonra veliler, okul yönetiminden bilgi almaya çalışırken bazıları da polisi arayıp kendi çocuklarının da uyuşturucu kullanıp kullanmadığı konusunda duyum alıp almadıklarını sordu.
Ailelere işbirliği çağrısı
Milli Eğitim Bakanı Çelik, dün Eğitim-Sen'in raporundaki rakamlara göre Türkiye'de 60 bin okuldan 20 bininde uyuşturucu kullanıldığı anlamı çıktığını, bunun imkânsız olduğunu söyledi. Bakan, "Uyuşturucu kullanan insanlar ve gençler bile sorduğunuzda 'Kullanıyorum' demezler. Polisin, istihbaratın yapamadığı tespiti bunlar nasıl yapmışlar?" dedi. Ancak polise göre okullarda uyuşturucu yaygınlaşıyor. İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, "Uyuşturucuyla mücadele için elimizdeki tüm imkânları kullanıyoruz. Bunda tek başımıza başarılı olamayız. Çocuklarının davranışlarında değişiklik hisseden aileleri işbirliğine davet ediyoruz. Onların vereceği bilgilerle çalışmalarımızı daha doğru noktalarda yapabiliriz" dedi.
Okulların çevresindeki önlemleri artıran İzmir polisi de özellikle sivil ekiplerle uyuşturucu satıcılarına yönelik olarak çalışma başlattı.
'Sevgi eksikliği'
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, öğrecilerin sevgi ve ilgi eksikliği yaşadıkları için büyük oranda uyuşturucu yöneldiklerini söyledi. Kamil Aydoğan şöyle konuştu:
"Ekonomik durumu iyi öğrencilerin uyuşturucuya illetine daha çok alıştıklarını gözlemliyoruz. Bunda öğrencilerin kontrol edemedikleri meraklarıyla, sevgi ve ilgi eksiklikleri etkili oluyor. Biz iki yıldır çeşitli okullarda sürdürdüğümüz uyuşturucuya yönelik çalışmalarımızı bu okula kaydırdık." (Radikal, dha, aa)